fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zadania

Jaka stawka na obiady w przedszkolu

www.sxc.hu
Posiłki przygotowane w stołówce przedszkolnej są zwolnione z podatku
Wynika tak z [b]interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP1/443-377/10/BJ[/b].
Z pytaniem zwróciło się przedszkole, które jest jednostką budżetową i prowadzi działalność statutową obejmującą opiekę nad dziećmi, zapewnienie im bezpieczeństwa oraz zajęcia edukacyjne. Dzieci w placówce mają zapewnione całodzienne wyżywienie, dlatego przedszkole prowadzi również stołówkę.
Obiady dla wychowanków opłacają rodzice, a dzieciom z rodzin najuboższych posiłek finansują ośrodki pomocy społecznej (które są jednostkami budżetowymi) z miejscowości, w których mieszkają dzieci.
Wnioskodawca prowadzi działalność sklasyfikowaną według PKD 8510Z "wychowanie przedszkolne" i jest podatnikiem VAT. Pyta, jaką stawką opodatkować obiady przygotowywane w stołówce przedszkolnej. Dyrektor Izby odpowiedział, iż jeśli działalność wnioskodawcy mieści się w całości w grupowaniu PKWiU 80 (usługi w zakresie edukacji), to gdy posiłki opłacane są indywidualnie przez rodziców wychowanków, podlegają one zwolnieniu od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. Podobnie zwolniona z podatku jest tzw. opłata za pobyt całodzienny, gdy dziecko cały dzień spędza w placówce.
Jeśli zaś obiady finansowane są przez ośrodki pomocy społecznej, to zastosowanie ma zwolnienie, o którym mowa w 12 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia ministra finansów z 24 grudnia 2009 r.
Dotyczy ono m.in. zwolnienia z VAT usług świadczonych pomiędzy jednostkami budżetowymi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA