fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Siedem banków oblało testy

AFP
Znane są już oficjalne wyniki stress-testów europejskich banków. Siedem banków oblało sprawdzian. Banki te będą musiały podnieść swój kapitał, by zapewnić wytrzymałość na powtórkę kryzysu
Testy oblało pięć banków hiszpańskich: Diada, Espiga, Bianca Civica, Unnim i Cajasu. Pozostałe dwa to niemiecki Hypo Real Estate i grecki ATEBank.
Komitet europejskich nadzorów bankowych (CEBS) podał, że łącznie brakuje im 3,5 mld EUR.
Testom wytrzymałości poddany został również PKO BP. Polski bank pozytywnie przeszedł sprawdzian. "Chociaż było to ćwiczenie czysto teoretyczne, bardzo cieszy nas świetny wynik PKO Banku Polskiego, którego współczynnik adekwatności kapitałowej znacznie przekroczył wymagane poziomy. Na tej podstawie można jednoznacznie stwierdzić, że bank jest w bardzo dobrej kondycji finansowej i wykazuje znaczną siłę kapitałową oraz odporność na wpływy potencjalnie gorszej koniunktury" - czytamy w komunikacie.
PKO BP podał, że w wyniku założonego scenariusza niekorzystnego oszacowany poziom wskaźnika adekwatności kapitałowej dla funduszy podstawowych Tier 1 osiągnąłby w przypadku PKO BP 15,7 proc. w 2011 r. w porównaniu z 13,3 proc. na koniec 2009 r.
W scenariuszu niekorzystnym, uwzględniającym dodatkowy wstrząs wynikający z ryzyka krajów, tzw. "sovereign risk", współczynnik obniżyłby się o 0,3 punktu procentowego, do wartości 15,4 proc. na koniec 2011 r., w porównaniu z minimalnym dopuszczalnym poziomem 4 proc..
Bank podał, że wyniki testów warunków skrajnych wskazują nadwyżkę funduszy podstawowych na poziomie 2 825 mln euro w PKO BP w stosunku do wymaganego na poziomie 6 proc. wskaźnika adekwatności kapitałowej dla funduszy podstawowych Tier 1, przyjętego jedynie dla potrzeb testów.
W badaniu wzięło udział 91 banków z 20 krajów Unii Europejskiej, które łącznie dysponują 65 proc. aktywów sektora bankowego. Testy zostały przeprowadzone przy wsparciu Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej oraz krajowych organów nadzoru finansowego.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA