fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

TVP na plusie na koniec roku?

TVP ubiegły rok zamknęła 205,6 mln zł straty netto, w tym po pięciu miesiącach miała 4 mln zł zysku netto
Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Magdalena Lemańska
Według prezesa TVP ten rok stacja zamknie na plusie, a na koniec roku będzie miała na koncie ok. 60 mln złotych wolnych środków
Spółka, która ubiegły rok zamknęła 205,6 mln zł straty netto i spadkiem przychodów rok do roku o 8,3 proc. do 1,78 mld zł, w tym po pięciu miesiącach miała 4 mln zł zysku netto. Jak prognozuje, po siedmiu miesiącach tego roku uda się jej już nadrobić 40 mln zł, jakie straciła w czasie żałoby narodowej, kiedy nie nadawała reklam. Pomógł w tym m.in. Mundial. - Przychody z reklamy, sponsoringu i konkursów esemesowych z Mundialu wyniosły 46 mln zł - powiedział Paweł Paluch z zarządu TVP. Więcej niż pierwotnie zakładano może też w tym roku wpłynąć do TVP z abonamentu. - Prognoza KRRiT na ten rok mówiła o 100 mln zł, w połowie roku nastąpiła jednak korekta, zgodnie z nią możemy w tym roku dostać nawet 190 mln zł - mówi Orzeł. W ubiegłym roku TVP dostała z abonamentu 301 mln zł.
W TVP trwa restrukturyzacja, która obejmuje m.in. zwolnienie ok. 17 proc. (ok. 800 osób), ale w sprawie liczby osób przeznaczonych do zwolnienia trwają jeszcze konsultacje ze związkami zawodowymi. Restrukturyzacja ma przynieść oszczędności na poziomie 117 mln zł w tym roku i 283 mln - w przyszłym.
Mimo optymistycznych prognoz zarządu TVP rozpisała w trybie zamówień publicznych kolejny przetarg na udzielenie jej kredytu obrotowego. Tym razem na 50 mln zł. Jak udało nam się dowiedzieć, startuje w nim kilka banków, w tym Pekao SA. Wcześniej resort skarbu odmówił TVP zgody na ustanowienie zabezpieczenia hipotecznego kredytu obrotowego w tym banku do kwoty 150 mln złotych i na wniosek stacji sprawa trafiła do sądu okręgowego.
[wyimek][b]117 mln zł[/b] oszczędności ma przynieść w tym roku restrukturyzacja TVP [/wyimek]
Prezes TVP negocjuje też z operatorem satelitarnym SES Astra kwestię obciążającej firmę finansowo dzierżawy dwóch transponderów satelitarnych - poprzedni zarząd wydłużył umowy na ich wynajem, bo chciał uruchomić platformę cyfrową TVP. Obecne władze po analizie rady nadzorczej chcą umowę rozwiązać. - Platforma naszym zdaniem nie była dobrze przygotowana i odstąpiliśmy od tego projektu na rzecz cyfryzacji poprzez naziemną telewizję cyfrową - mówi Orzeł. Pierwsze nadawane naziemnie cyfrowe stacje TVP ruszą jesienią - ich operatorem jest Emitel. Na cyfrowym multipleksie mogą pojawić się nowe satelitarne stacje publicznego nadawcy, np. TVP Seriale.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA