fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Filmy tygodnia

Canal+
Ocenia Marek Sadowski
[srodtytul]X-Man Geneza: Wolverine[/srodtytul]
Pierwszy z nowej serii filmów osadzonych w świecie „X-Menów” zrealizował Gavin Hood („W pustyni i w puszczy”, „Tsotsi”, „Transfer”). Mają one pokazywać losy wybranych mutantów, którzy pojawili się w dotychczasowych ekranizacjach jednej z najsłynniejszych sag komiksowych. Tym razem akcja rozgrywa się w przeszłości, w końcu XIX wieku. Wolverine (Hugh Jackman) próbuje walczyć z własną naturą, nie potrafi zaakceptować tego, kim jest. Poznajemy też brata, który zdaje się być jego ciemną stroną. Victor Creed vel Sabretooth jest brutalny, kocha rozlew krwi i jest gotów na wszystko, by być blisko brata. Nawet zabić mu żonę.
[i]SOBOTA | 20.00 | Canal+ ***
Science fiction, USA 2009[/i]
[srodtytul]Rachel wychodzi za mąż[/srodtytul]
Atutem filmu Jonathana Demme’a są znakomicie zarysowane postacie: bogate i elektryzujące charaktery. Kym (Anne Hathaway – nominacja do Oscara) wraca do rodzinnego domu, by wziąć udział w uroczystościach weselnych swojej siostry Rachel (Rosemarie DeWitt). Pojawienie się dziewczyny burzy pozorny spokój rodziny Buchmanów i przypomina jej członkom o sprawach, o których od dawna próbowali zapomnieć. Tym bardziej że Kym nie jest potulną i zahukaną dziewczyną – od samego początku zdaje się kontrolować sytuację i manipulować domownikami, wprowadzając w ich życie atmosferę nieustannego napięcia.
[i]PONIEDZIAŁEK | 20.10 | hbo ***
Dramat obyczajowy, USA 2008[/i]
[srodtytul]Deszczowa piosenka[/srodtytul]
Najsłynniejszy musical ekranowy lat 50. autorstwa Gene Kelly’ego i Stanleya Donena, odbijający w krzywym zwierciadle Hollywood na przełomie filmu niemego i dźwiękowego. W czasie gwałtownych przewartościowań na giełdzie aktorskiej (kino dźwiękowe jest bezwzględne w ujawnianiu braków) trójka przyjaciół (Debbie Reynolds, Gene Kelly, Donald O’Connor) zdobywa dzięki swym talentom i pomysłowości wybitną pozycję zawodową w wielkiej wytwórni, a przy okazji oczywiście prywatne szczęście.
[i]PONIEDZIAŁEK | 1.45 | tvp 1 ****
Musical, USA 1952[/i]
[srodtytul]Kalina czerwona[/srodtytul]
Zrealizowany według własnej powieści, ostatni i zarazem najlepszy film Wasilija Szukszyna (1929 – 1974), jednego z najwybitniejszych twórców kina autorskiego w kinematografii b. ZSRR. „Kalina czerwona” to wykorzystująca motyw nieudanego powrotu syna marnotrawnego tragikomiczna opowieść o losach wywodzącego się ze wsi złodzieja recydywisty, Jegora Prokudina (doskonała rola samego Szukszyna), próbującego zerwać z kryminalną przeszłością. Twórca przedstawia dramat życia niespełnionego, wiwisekcję klęski. Jego bohater jest postacią wieloplanową, tragiczną i przejmującą, ale próbującą bronić ludzkiej godności.
[i]ŚRODA | 20.10 | TVP Kultura ****
Dramat obyczajowy, ZSRR 1973[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA