fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

KNF: Dorobek BZ WBK ważny dla całego sektora

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Komisja Nadzoru Finansowego nie zgodzi się na podział Banku Zachodniego WBK przy jego sprzedaży. Otrzymała już pierwsze pytania dotyczące transakcji
Do Komisji Nadzoru Finansowego trafiły już pierwsze pytania dotyczące transakcji sprzedaży większości akcji Banku Zachodniego WBK przez irlandzki Allied Irish Banks. - Formalny proces się nie rozpoczął, nie wpłynęła aplikacja dotycząca zgody na przejęcie. Jesteśmy jednak urzędem państwowym i kierowane są do nas różne pytania. Są także te dotyczące procesu akceptacyjnego – stwierdził Andrzej Stopczyński, dyrektor pionu nadzoru bankowego KNF.
KNF każdorazowo musi wyrazić zgodę na zmiany właścicielskie w sektorze bankowym.- Mamy dobrze opisany proces akceptacji tego typu transakcji – sprawdzana jest reputacja przyszłego właściciela, jego zdolność do wsparcia banku po stronie kapitałowej i płynnościowej, a także zamiary biznesowe. Wszystko to jest formalizowane w postaci tzw. zobowiązań inwestorskich. W wielu przypadkach dotyczą one zapewnienia ładu korporacyjnego i utrzymania odpowiedniego charakteru banku – wyjaśnił Andrzej Stopczyński.
Odnosząc się bezpośrednio do przypadku BZ WBK stwierdził: - Ten bank jest bardzo ważny w systemie bankowym. Jako nadzorcy chcemy, aby jego dorobek nie został zaprzepaszczony. W szczególności uniknąć sytuacji aby bank był podzielony i sprzedany w częściach.
Jednym z prawdopodobnych scenariuszy jest przejęcie BZ WBK przez PKO BP (taki wariant wspiera Skarb Państwa). Przedstawiciele KNF nie chcieli jasno odpowiedzieć, czy zgodzą się na fuzję obu banków.- Pamiętajmy, że BZ WBK powstał po fuzji i ta fuzja nie wpłynęła na reputację tej instytucji, Z drugiej strony zmiana brandu jest kosztowna i skutki są nieprzewidywalne. Ale decyzja ta związana jest z analizą ekonomiczną, jaką powinien przeprowadzić właściciel – stwierdził Krzysztof Broda, z-ca dyrektora pionu bankowego Komisji.
Przewodniczący KNF Stanisław Kluza przypomniał, że pomysł zakupu BZ WBK przez bank, który otrzymał pomoc finansową od rządu kraju pochodzenia nie będzie przez nadzór dobrze oceniany. – Zastrzeżenie te nie odnosi się to do konkretnego przypadku, ale do zasad – przypomniał szef KNF. Jednym ze starających się o akcje BZ WBK jest francuski BNP Paribas, który skorzystał z rządowej pomocy.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA