fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Po pierwsze: słowa

W głównym konkursie zobaczymy m.in. obraz „Rodzina” Mikaela Wiströma i Alberto Herskovitsa
Materiały Promocyjne
Bez dobrego scenariusza nie może powstać dobry film – tę prawdę uświadamiają wszystkim miłośnikom kina organizatorzy 16. edycji Lata Filmów. Festiwal promujący sztukę scenopisarstwa gości w Warszawie trzeci raz.
Podczas rozpoczynającej się w poniedziałek tygodniowej imprezy o miano najlepszego w głównym konkursie walczyć będzie osiem obrazów. Zobaczymy m.in. „Rodzinę” pokazywaną właśnie w Karlowych Warach i „To twoja wina...” z tegorocznego Berlinale.
Nowym punktem programu będzie Konkurs Krótkich Filmów z Najlepszym Scenariuszem, do którego zakwalifikowano 30 fabuł, dokumentów i animacji.
– Postanowiliśmy podkreślić, że nasz festiwal w całości dedykowany jest scenariuszom. Zrezygnowaliśmy więc z konkursów kina niezależnego i studenckiego na rzecz prezentacji pod hasłem „Krótkie i dobre” – mówi Michał Myśliński, dyrektor artystyczny Lata Filmów.
W programie znalazły się również Panorama Kina Światowego, Filmy Sezonu i retrospektywy, m.in.: Rafaela Azcony (autor scenariusza m.in. do filmu „Wielkie żarcie”) i nestorów polskiej szkoły – Krzysztofa Teodora Toeplitza (m.in. „40-latek”) i Tadeusza Chmielewskiego (m.in. „Ewa chce spać”). Ten ostatni – reżyser i scenarzysta związany z Zespołem Filmowym „Oko” odznaczony zostanie Piórem Mistrza – nagrodą za całokształt osiągnięć scenariopisarskich.
Festiwal odbywa się równolegle w czterech kinach, w tym jednym parkowym. W przerwach między ok. 100 projekcjami zaplanowanymi do niedzieli widzowie będą mogli spotkać się m.in. z Feliksem Falkiem, Mateuszem Kościukiewiczem i Pawłem Salą.
Imprezie, która zanim w 2008 r. trafiła do Warszawy, przez lata odbywała się w Kazimierzu Dolnym i w Toruniu, towarzyszy konferencja branży filmowej Script Forum w dawnej Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
[link=http://www.latofilmow.pl]www.latofilmow.pl[/link]
[i]16. Lato Filmów, kina: Rejs, ul. Krakowskie Przedmieście 21/23, tel. 22 826 33 35, Luna, ul. Marszałkowska 28, tel. 22 621 78 28, klub Plac Zabaw, ul. Myśliwiecka 9, bilety: 8 zł, poniedziałek (12.07) – niedziela (21.07) [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA