fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Dotacje UE na transport

Fotorzepa, Bartek Jankowski Bartek Jankowski
Z rocznym opóźnieniem został ogłoszony konkurs na unijne wsparcie budowy terminali kontenerowych
Do podziału jest 451,9 mln zł. To środki na wsparcie transportu intermodalnego, czyli przewozów, głównie kontenerowych, z wykorzystaniem drogi morskiej, pociągów i ciężarówek. Wartość projektów, które dzięki tym dotacjom mogą zrealizować polscy przedsiębiorcy, szacowana jest na ok. 1,1 mld zł.
Firmy mogą ubiegać się o dotacje na rozbudowę terminali kontenerowych, centrów logistycznych, na wyposażenie tych obiektów i na zakup specjalistycznych wagonów. Wysokość wsparcia wynosi od 30 do 50 proc. wartości inwestycji.
Na pieniądze czekają m.in. PKP Cargo i nasze porty morskie. Narodowy przewoźnik towarowy chce jeszcze w tym roku zacząć budowę centrum logistycznego w Poznaniu-Franowie. Na unijne pieniądze liczą też porty morskie. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku liczba kontenerów przeładowanych w zachodniopomorskich portach wzrosła o ok. 40 proc. w porównaniu z 2008 rokiem. Świnoujście liczy na dotacje do rozbudowy terminalu do przeładunku kontenerów, placu składowego czy dróg dojazdowych.
Przedsiębiorcy czekają na ogłoszenie konkursu już od roku. W lipcu 2009 roku został przyjęty program pomocowy – dokument niezbędny, by ogłosić nabór wniosków w konkursach. Po przeprowadzeniu pierwszych konkursów okazało się jednak, że kryteria były źle skonstruowane, co przekładało się na długi czas ich rozstrzygania.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA