fbTrack

Wspomnienia

Nie żyje KTT

Krzysztof Teodor Toeplitz
Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński
Nie żyje Krzysztof Teodor Toeplitz, dziennikarz, publicysta, działacz polityczny i autor scenariuszy filmowych, popularnie określany "KTT"
Przeżył 77 lat.
- Krzysztof Teodor Toeplitz zmarł we wtorek nad ranem w warszawskim szpitalu przy ul. Szaserów - powiedział Robert Walenciak, zastępca redaktora naczelnego "Przeglądu", z którym zmarły był związany do końca. - Od pewnego czasu ciężko chorował, ale jego artykuły ukazywały się jeszcze kilka tygodni temu - dodał Walenciak. W swojej karierze dziennikarskiej Krzysztof Teodor Toeplitz współpracował również z "Polityką", Trybuną", "Światem", "Nową Kulturą", "Nową Europą" i warszawską "Kulturą". W latach 1969-1975 był redaktorem naczelnym "Szpilek".
Był autorem scenariuszy do filmów "Czterdziestolatek", "Czterdziestolatek - 20 lat później", "Motylem jestem, czyli romans 40-latka", "Pan Anatol szuka miliona", "Sława i chwała", "Gorączka", "Dzięcioł" i "Miłość ci wszystko wybaczy" oraz sztuk i programów telewizyjnych. W latach 1955-1958 i od 1981 był kierownikiem literackim Zespołu Filmowego "Kadr". Napisał kilkanaście książek, są wśród nich: "Kino dla wszystkich", "Sekrety Filmu", "16 miesięcy: felietony" i pierwszą w Polsce książkę o komiksie "Sztuka komiksu". Był jednym z niewielu polskich teoretyków komiksu w PRL. W 1955 ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Warszawie oraz w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Filmowej. W 2009 roku minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski odznaczył go Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Od wielu lat związany z lewicą. Od 1954 był członkiem PZPR. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw środków masowego przekazu. W eurowyborach w 2004 roku kandydował bez sukcesu z listy SdPl w województwie mazowieckim. Uzyskał niecałe 8 tys. głosów
Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL