fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Fabryki części do aut szykują etaty

Początek roku ożywił rynek poddostawców branży motoryzacyjnej
Producent tapicerki samochodowej, spółka Inter Groclin Auto, zaczyna zwiększać zatrudnienie po ubiegłorocznej fali zwolnień. – Obserwujemy poprawę sytuacji w branży. Zamówienia w styczniu wzrosły, więc pojawiły się perspektywy na odzyskanie dawnej pozycji na rynku – powiedział „Rz” rzecznik spółki Jerzy Pięta.
Inter Groclin, który w ubiegłym roku zredukował liczbę pracowników z 5,5 tys. do 1,5 tys., zacznie przyjmować nowych z początkiem marca. Pracę ma dostać 40 szwaczek, które wcześniej straciły zatrudnienie w ramach zwolnień grupowych. Na tym może się nie skończyć: jeśli zamówień będzie przybywać, firma nie wyklucza kolejnych przyjęć.
[wyimek]5,5 tys. osób pracowało wcześniej w Inter Groclin Auto. Teraz tylko 1,5 tys. [/wyimek]
Przeprowadzona w ubiegłym roku głęboka restrukturyzacja spółki prawdopodobnie zmodyfikuje grupę jej najważniejszych odbiorców. Do tej pory były nią głównie marki samochodów luksusowych zamawiające skórzane tapicerki. Choć producenci tego typu aut najmniej odczuli skutki kryzysu gospodarczego, Inter Groclin będzie produkował więcej tańszej tapicerki z tworzyw sztucznych, adresowanej dla szerszego kręgu odbiorców.
Wzrostu zatrudnienia można także się spodziewać w innych firmach branży motoryzacyjnej. Niewykluczone, że jedną z nich będzie należąca do koncernu Michelin fabryka opon w Olsztynie, największy zakład francuskiego producenta. Utworzenie nowych miejsc pracy w Kostrzynie już zapowiedział producent przyczep samochodowych Henschel Engineering Automotive, a także włoska firma Olsa produkująca w tym samym mieście reflektory samochodowe.
Wzrost produkcji części i wyposażenia samochodów to rezultat przede wszystkim programów dopłat złomowych. Eksperci jednak ostrzegają, że ich wygaszanie przyczyni się do spadku sprzedaży nowych aut, co może się odbić także na produkcji części.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA