fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Warszawa zaprasza inwestorów

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Pod koniec lutego stolica wyemituje pierwszą transzę obligacji wartych ok. 500 mln zł – wynika z informacji „Rz”
Miasto Warszawa planuje, że w tym roku sprzeda papiery dłużne na łączną kwotę prawie 1 mld zł. Już pod koniec ubiegłego roku wysłało do banków zapytanie w sprawie organizacji emisji obligacji.
Jak wynika z informacji „Rz”, organizatorami pierwszej transzy zostały banki: BRE Bank, Deutsche Bank, Raiffeisen Bank oraz Societe Generale. Jej wartość wyniesie około pół miliarda złotych. W przyszłym tygodniu rozpoczyna się budowanie książki popytu, a finalizacja transakcji nastąpi zapewne w trzecim tygodniu lutego.
[wyimek]600 mln zł to wartość stołecznych obligacji wyemitowanych w 2009 r.[/wyimek]
Gros papierów będzie kierowane do funduszy emerytalnych. Te instytucje objęły znaczącą część papierów o wartości 600 mln zł wyemitowanych przez Warszawę w ubiegłym roku. Na koniec 2009 r. obligacje stolicy o wartości ponad 360 mln zł znalazły się w portfelu ośmiu OFE. Największy ich pakiet miały dwa największe fundusze emerytalne, czyli ING i Aviva.
Wyemitowane w niedługim czasie papiery Warszawy, podobnie jak poprzednie, trafią na rynek obrotu papierami pozaskarbowymi – Catalyst. Nie stanie się tak na pewno w przypadku papierów spółki, dla której program emisji organizuje PKO BP. Bank ten poinformował w komunikacie, że zawarł umowę organizacji i obsługi programu emisji obligacji o wartości 1,5 mld zł z jednym z klientów. Jakim? Tego bank nie ujawnia.
Skoro są to obligacje o charakterze linii stand-by, oznacza to, że klient potrzebuje utrzymać płynność i zapewne jest to spółka z branży finansowej.
PKO BP jest zobowiązany do nabycia obligacji emitowanych w ramach programu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA