Muzyka

Od bluesa do progresji

Po sylwestrowym szaleństwie Nowy Rok w Progresji przywitamy po polsku. W ramach Otwartych wtorków zagra Amnezja i [wreath].
Ta pierwsza kapela powstała w 2003 roku w Piotrkowie Trybunalskim. Początkowo grała jako instrumentalne trio, szlifując warsztat na coverach. Po dwóch miesiącach znalazła wokalistę, grającego także na harmonijce ustnej Ernesta Staniszeka i zaczęła przygotowywać własny materiał.
Muzycy Amnezji przyznają się do bluesowych i hardrockowych fascynacji, wymieniają wśród swoich idoli takie grupy jak Deep Purple, Led Zeppelin czy Whitesnake. Ale pojawiają się też progresywne nazwy: Genesis, Marillion czy Rush. I zawsze podkreślają, że wielkim autorytetem jest dla nich Dżem. To słychać, bo muzyka Amnezji wprost nawiązuje do klasycznego hard rocka osadzonego w bluesie. [wreath] proponuje nieco inną muzykę, bardziej nowoczesną i zadziorną. Można w niej znaleźć elementy metalu, rocka progresywnego, ale także ambientu czy triphopowego transu.
Grupa powstała przed siedmioma laty jako projekt gitarzysty i wokalisty Tomasza Kaleczyca. Współpracował on z różnymi muzykami na koncertach i w studio, nagrał w ten sposób dwa albumy. Ale w końcu postanowił przekształcić [wreath] w regularny zespół o stałym składzie. W tej chwili formacja pracuje nad premierowym materiałem na swoją najnowszą płytę. [i] Amnezja, [wreath], Progresja, Warszawa, ul. Kaliskiego 15a, bilety: 5 zł, informacje: [link=http://www.progresja.com]www.progresja.com[/link], tel. 22 683 75 42, wtorek (5.01), godz. 19[/i]
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL