Surowce i Chemia

KHW ma szansę mieć prognozowany zysk 100 mln zł

Zyskiem w wysokości niespełna 90,9 mln złotych zwieńczył 11 miesięcy tego roku Katowicki Holding Węglowy – podał portal nettg.pl
W pięciu kopalniach tej spółki wydobyto w tym okresie blisko 12 mln ton węgla. Sprzedaż sięgnęła prawie 11,5 mln ton. To oznacza, że na każdej tonie sprzedanego węgla KHW zarobił 22,79 zł.
Znaczna większość paliwa sprzedana została w kraju. Ne eksport bowiem trafiło jedynie 671 tys. ton - do Austrii, Czech, Niemiec i krajów skandynawskich. W analogicznym okresie ubiegłego roku KHW borykał się jeszcze ze stratą w wysokości 19,6 mln zł, choć ostatecznie zamknął go zyskiem 7,6 mln zł. Prezes KHW Stanisław Gajos w rozmowie z „Rzeczpospolitą” powiedział, że spółka powinna zamknąć rok z zyskiem ok. 100 mln zł netto. Ponieważ zawsze sprzedaż paliwa w grudniu jest dobra – holding ma szansę na zrealizowanie tych prognoz.
Na dobry wynik spółki wpłynęły m.in. tegoroczne ceny surowca, wyższe np. dla energetyki na rynku o średnio 40 proc. Zdaniem prezesa Gajosa jednak to dopiero pierwszy rok, gdy cena paliwa pokrywa rzeczywiste koszty jego wydobycia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL