Urzędnicy

Fiskus przechodzi do sieci

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Przedsiębiorcy wreszcie będą mogli rozliczać się elektronicznie. Nikt nie będzie musiał odwiedzać urzędu skarbowego aby złożyć deklarację podatkową
Taką obietnicę na Nowy Rok składa resort finansów i zapowiada, że już w 2010 roku pojawi się możliwość składania poza PIT-37 kolejnych rodzajów deklaracji podatkowych w formie elektronicznej bez obowiązku korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego. Chodzi o PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39.
To duży krok do przodu, jednak - jak podkreśla Konfederacja Pracodawców Polskich - ciągle jeszcze niektóre rodzaje deklaracji elektronicznych nadal będą musiały być składane z wykorzystaniem bezpiecznego podpisu elektronicznego. - Skoro zdecydowano się umożliwić składanie deklaracji PIT-37, a więc dokumentu składanego przez największą liczbę podatników (szacuje się, że w zeszłym roku ten rodzaj deklaracji złożyło ponad 16 mln osób), to system informatyczny powinien być już dziś na tyle wydolny, żeby obsłużyć wszystkie rodzaje deklaracji - uważa KPP.
Zdaniem przedsiębiorców podatnicy, którzy nie mają zagwarantowanej takiej możliwości, mogą twierdzić, że Ministerstwo Finansów narusza konstytucyjną zasadę równości podmiotów wobec prawa. Poza tym - w ich opinii - fiskus powinien również umożliwić składanie korekt już oddanych w urzędzie deklaracji w formie elektronicznej bez konieczności korzystania z bezpiecznego podpisu elektronicznego lub zwykłej formy pisemnej. - Uproszczenie relacji podatnika z fiskusem powinno mieć charakter kompleksowy, a nie wybiórczy - apeluje KPP.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL