Kraj

Drogi czarne, ale śliskie

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Opady deszczu zmyły z dróg większość śniegu, ale policja zaleca ostrożność.
Nasilenie przedświątecznego ruchu według Roberta Horosza z biura prasowego Komendy Głównej Policji nastąpi w czwartek po południu. Mimo czarnych nawierzchni należy uważać, bowiem w niektórych miejscach zalega błoto pośniegowe, szczególnie na drogach województw warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.
– Zmasowany ruch pojazdów, ciągły pośpiech oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego skutkują znaczną liczbą wypadków i ich ofiar – przestrzega Joanna Kącka z KWP w Łodzi. – Do głównych przyczyn należy alkohol i niekorzystne warunki atmosferyczne i szybko zapadający zmrok. Powoduje to ograniczoną widoczność a także znacznie dłuższy czas reakcji i drogę hamowania. Najbardziej obciążonymi drogami według GDDKiA w Polsce są: Wrocław – Łódź – Warszawa – Białystok, Gdańsk – Warszawa – Kielce – Kraków, Gdańsk – Bydgoszcz – Poznań – Wrocław oraz Rzeszów – Katowice – Wrocław.
Na tej ostatniej będzie od dziś łatwiej, bowiem uruchomiony zostanie węzeł Sośnica w Gliwicach, gdzie autostrada A4 krzyżuje się z drogą krajową nr 44 (Gliwice – Kraków) i autostradą A1, której pierwszy odcinek zostaje dziś oddany do użytku. Liczy 15 kilometrów i połączy węzeł Sośnica z miejscowością Bełk. Od jutra do niedzieli grudnia przeprowadzi akcję Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie 2009. – Należy spodziewać się znacznie więcej kontroli z wykorzystaniem mierników prędkości oraz urządzeń badających stan trzeźwości – dodaje Kącka. – Policjanci zwrócą szczególną uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa oraz w przypadku dzieci z właściwych fotelików.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL