Sylwetki

Fiński pośrednik

Zdjęcie Gienadija Timczenki jest trudne do zdobycia. Miliarder dba o swoją prywatność. Na zdjęciu pracownik jego koncernu
AFP
Tajemniczy miliarder został większościowym udziałowcem drugiego koncernu gazowego Rosji
Rządowa komisja ds. kontroli inwestycji zagranicznych zgodziła się, by Gienadij Timczenko zwiększył swój udział w kapitale koncernu Novatek do prawie 23,5 proc. Czyni to Rosjanina z fińskim paszportem największym udziałowcem w drugim po Gazpromie producencie gazu i daje zielone światło do przejęcia nad nim kontroli.
Novatek uchodzi w opinii specjalistów za najbardziej perspektywiczną firmę w branży; ma lepszą rentowność niż Gazprom, który ma w nim 19,5 proc. udziałów. Timczenko miał dotąd 5 proc. akcji, których wartość rynkowa wynosiła ok. 800 mln dol. Ile zapłacił za pozostałe udziały, nie ujawniono. Życzliwość rządowej komisji dla Timczenki to dowód, że stara miłość nie rdzewieje. Biznesmen uchodzi bowiem za bliskiego przyjaciela Władimira Putina. Jak wyśledziły rosyjskie i zagraniczne media, podobnie jak Putin ma w swojej biografii służbę w KGB oraz w wywiadzie zagranicznym. I jest bardzo wrażliwy na punkcie styku biznesu i polityki.
W 2008 r. pozwał wydawcę „The Economist” za artykuł mówiący, że swoje imperium zbudował na łapówkach i powiązaniach szpiega. Ostatecznie strony zawarły ugodę, zgodnie z którą tygodnik ogłosił m.in., że pisząc o korupcji, nie miał na myśli tego, że Timczenko zbudował swój biznes za łapówki. Wycofał się także ze stwierdzenia, jakoby udziałowcem spółki Gunvor był Putin. Majątek przedsiębiorcy magazyn „Forbes” szacuje na 2,5 mld dol. i zalicza 57-letniego dziś biznesmena do najbogatszych Rosjan. Jednak Timczenko to człowiek o co najmniej dwóch obliczach i życiorysach. Nie jest obywatelem Federacji Rosyjskiej, ale Finlandii. Jego firma Gunvor wprawdzie sprzedaje za granicą ponad 1/3 rosyjskiej ropy, ale jest zarejestrowana w Szwajcarii. Sam Timczenko wprawdzie ma w Rosji kilka nieruchomości, ale zameldowany na stałe jest w Genewie. Ma tam posiadłość na obrzeżach miasta wycenianą na kilkanaście milionów dolarów. Urodzony w Leningradzie Timczenko był do 1991 r. przykładnym obywatelem ZSRR. Oprócz KGB pracował w Ministerstwie Handlu Zagranicznego. Po upadku Związku Radzieckiego wyjechał do Finlandii. Wypłynął w 1997 r., gdy stał się współwłaścicielem handlującej ropą szwajcarskiej grupy Gunvor. Szybko stała się ona największym pośrednikiem w sprzedaży rosyjskiej ropy. Sprzedaje m.in. ok. 40 proc. ropy Rosnieftu, z jej usług korzysta też m.in. Surgutnieftiegaz i Gazpromnieft, czyli wszystkie rosyjskie spółki z branży oprócz Łukoilu. Gienadij Timczenko bardzo dba o swoją prywatność. Trudno go sfotografować; nie ujawnia też nic o swoich zainteresowaniach czy rodzinie.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL