Media i internet

Zamieszanie z cyfryzacją telewizji opóźnia powstanie ustawy

Cyfrowa telewizja naziemna działa już w wielu państwach. W Polsce z powodu braku ustawy prace postępują wolno.
Rzeczpospolita
TVP chce mieć aż dziesięć kanałów cyfrowych. Dotychczas spółka miała dostać ich siedem
Do 21 grudnia nadawcy mają przedstawić Urzędowi Komunikacji Elektronicznej i Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji nowy pomysł na rozwiązanie cyfryzacyjnego bałaganu.
Po tym jak z przyczyn proceduralnych niemożliwe okazało się wspólne uruchomienie pierwszego zakresu częstotliwości (tzw. multipleksu), na którym miałyby nadawać komercyjnie w postaci cyfrowej TVP 1, TVP 2, TVP Info, Polsat, TVN, TV 4 i TV Puls, Telewizja Polska wymyśliła nowe rozwiązanie. – TVP oficjalnie poinformowała, że chce zachować sobie trzy miejsca na pierwszym cyfrowym multipleksie nawet wtedy, gdy dostanie na wyłączność od dawna rezerwowany dla niej cały multipleks numer trzy – mówi „Rz” Anna Streżyńska, prezes UKE. Publiczny nadawca docelowo miałby aż dziesięć miejsc (tzw. slotów) na cyfrowe kanały. Dotychczas spółka miała nadawać TVP 1, TVP 2 i TVP Info na pierwszym multipleksie tylko do momentu uruchomienia trzeciego.
TVP już rozpisała przetarg na technicznego operatora trzeciego multipleksu (oferty można zgłaszać do 22 grudnia). Na razie tak naprawdę nie ruszył jednak ani pierwszy multipleks (formalnie działa w kilku miastach tylko w ramach testów), ani drugi, na którego operatora technicznego regulatorzy wciąż nie rozpisali konkursu. Nowy scenariusz wymagałby kolejnych zmian zapisów w dokumentach rezerwujących częstotliwości dla nadawców komercyjnych. – Ciągłe zmiany koncepcji komplikują prace nad powstającą w resorcie infrastruktury ustawą, której pisanie się przez to opóźnia, bo jej założenia mają się wpisywać w istniejącą koncepcję – mówi Anna Streżyńska. Według naszych informacji resort infrastruktury liczył na to, że ustawa zostanie przyjęta najpóźniej w połowie przyszłego roku. Na początku grudnia Komitet Rady Ministrów do spraw Informatyzacji i Łączności przyjął już ogólne założenia do ustawy cyfryzacyjnej. Nadawanie cyfrowe miało ruszyć komercyjnie we wrześniu tego roku i zastąpić obecne, analogowe, z końcem lipca 2013 roku. Dwa lata później sygnał analogowy przestanie być chroniony, co utrudni jego odbiór.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL