Kraj

Władze Puław bronią krzyży

Krzyż jest nie tylko symbolem religijnym, ale także wyrazem tożsamości narodowej i odwołaniem do wartości uniwersalnych - uważa prezydent Puław Janusz Grobel, który przygotował stanowisko rady miasta w obronie krzyży.
Głosowanie nad treścią stanowiska odbędzie się na czwartkowej sesji rady miasta. Przygotowany przez prezydenta projekt nawiązuje do wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał niedawno, że krzyż w klasie może naruszać prawo rodziców do wychowania dzieci według własnych przekonań. Decyzja wywołała burzę w całej Europie, a jednym z jej przejawów była uchwała polskiego Sejmu w obronie krzyży.
- Są okoliczności, wokół których nie można przechodzić obojętnie. Wyrok trybunału w Strasburgu był takim wydarzeniem, a nasze stanowisko jest reakcją na to co się stało - mówi Zbigniew Śliwiński, przewodniczący puławskiej rady miasta. Tekst stanowiska poprzedzają słowa Jana Pawła II z 1997 roku: "Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu rodzinnym czy społecznym. Dziękujemy Bożej Opatrzności za to, że krzyż powrócił do szkół, urzędów publicznych i szpitali. Niech on tam pozostanie! (...) Niech przypomina nam i miłości Boga do człowieka, która w krzyżu znalazła swój najgłębszy wyraz."
W samym dokumencie czytamy: "Dla nas, Polaków, ale również dla obywateli innych państw europejskich, krzyż jest symbolem nie tylko religijnym. Stanowi on również wyraz tożsamości narodowej i odwołanie do wartości uniwersalnych takich jak: miłość, prawda, wolność, uczciwość". (...) Literalne odczytanie wyroku trybunału budzi obawy o przyszłość wolności religijnej w Europie, może prowadzić do laicyzacji i braku poszanowania dla przekonań drugiego człowieka. Jest też okazją do głoszenia radykalnych poglądów, niosących ferment i wzbudzających niepokoje społeczne." Wszystko wskazuje na to, że stanowisko zostanie przyjęte, bo jak mówi Śliwiński "zdecydowana większość radnych chce bronić krzyży". W przygotowanym przez prezydenta projekcie znalazło się też zobowiązanie do upowszechnienia treści stanowiska rady w mediach i przekazania go placówkom oświatowym, gminnym jednostkom organizacyjnym, puławskim parafią oraz Kurii Metropolitalnej w Lublinie. - Ale to nie znaczy, że wprowadzamy nakaz wieszania krzyży w instytucjach publicznych. Chcemy, by dyrektorzy szkół, nauczyciele, rodzice i uczniowie wiedzieli jakie jest nasze zdanie w tej sprawie - podkreśla przewodniczący Zbigniew Śliwiński. Przypuszcza, że puławska inicjatywa może znaleźć naśladowców w całym kraju. - Jak na razie nie słyszałem o podobnych stanowiskach rad, ale myślę, że w niedługim czasie można się spodziewać lawiny tego typu reakcji władz samorządowych - dodaje.

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL