Samorząd

Rekordowe emisje samorządów

Fotorzepa, Darek Golik DG Darek Golik
Miasta i powiaty wyemitowały w tym roku obligacje o wartości 6-krotnie wyższej niż rok wcześniej
Wydarzeniem listopada był program emisji podpisany przez PGE Elektrownię Bełchatów z PKO BP. Jego wartość wynosi aż 2,7 mld zł. W jego ramach spółka może emitować papiery krótkoterminowe oraz obligacje o zapadalności powyżej jednego roku.
To już kolejna spółka z sektora energetycznego, która w tym roku emituje papiery dłużne. Najczęściej jednak nie trafiają one do inwestorów, lecz do innych spółek w grupie. Tak jest choćby w przypadku papierów PGE Elektrowni Bełchatów kierowanych do PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Do większych tegorocznych emisji – rzędu kilkuset milionów złotych – które objęli inwestorzy, należą m.in. papiery PBG, Polimeksu-Mostostal Warszawy oraz Krakowa. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także obligacje BGK na rzecz Krajowego Funduszu Drogowego (ostatnia ich aukcja w tym roku odbyła się 9 grudnia). Tylko w czwartym kwartale bank wypuścił te papiery na kwotę 7,25 mld zł.
- W tym roku istotnie wzrosła wartości emisji papierów komunalnych. W przyszłym roku przyjdzie pora na korporacje – mówi Maciej Tarnawski, szef biura emisji długu w Pekao SA. Jak dodaje, toczy się sporo rozmów z firmami w kwestii emisji papierów. Widać większe ich zainteresowanie pozyskaniem takiego finansowania niż jeszcze kilka miesięcy temu. Wartość papierów wyemitowanych – od stycznia do końca listopada – przez jednostki samorządu terytorialnego wynosi już ponad 2,4 mld zł. W ubiegłym roku w tym samym okresie, jak wynika z danych Fitch Polska, było to zaledwie 436 mln zł.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL