Firma

Obcięte dotacje dla inwestorów

www.sxc.hu
Rząd tnie o połowę finansowe wsparcie dla sześciu firm koreańskich, które zmniejszyły zatrudnienie i nakłady na inwestycje w polskich zakładach
We wtorek Rada Ministrów zredukuje rządową pomoc, którą w ramach tzw. programów wieloletnich otrzymało sześciu inwestorów koreańskich w Kobierzycach pod Wrocławiem. Firmy LG Philips, LG Innotek, Dong Yang, Heesung Electronics, Ohsung Display oraz LG Chem stracą w sumie 98 mln zł (pierwotnie miały dostać 219 mln zł), gdyż nie wywiązały się z umów dotyczących planowanej wielkości inwestycji oraz liczby miejsc pracy.
Według Ministerstwa Gospodarki nakłady inwestycyjne spadły tam o jedną piątą, a zatrudnienie zmalało o blisko 40 proc. Koreańscy inwestorzy produkują panele do telewizorów i monitorów, na które popyt mocno spadł z powodu kryzysu. W przyszłym tygodniu rząd podejmie podobne decyzje (w formie uchwały Rady Ministrów) wobec firmy Indesit (sprzęt AGD), a także Cadbury (przemysł spożywczy). W sumie cięcia w pomocy mają dotknąć 11 inwestorów. To jedna trzecia wszystkich firm, które korzystają z państwowych dotacji na rozwój. Państwowa pomoc zostanie obniżona średnio o 44 proc. Ale prócz cięć będą przyznane także nowe dotacje. Jeszcze w tym roku może je otrzymać m.in. Fujitsu – japoński koncern inwestujący w centrum nowoczesnych usług, a także MTU Aero Engines z sektora lotniczego. Byłyby to pierwsze nowe programy wieloletnie od początku roku. Według nieoficjalnych informacji resortu gospodarki na otrzymanie rządowej pomocy ma szansę siedem zagranicznych firm. Są to głównie inwestycje w centra usługowe BPO.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL