Surowce i Chemia

Antypoparzeniowa bielizna na testach w KHW

Bieliznę, która ma chronić przed ciężkimi poparzeniami, dostali na próbę górnicy z Katowickiego Holdingu Węglowego - poinformowała „Gazeta Wyborcza”
Jeżeli bielizna się sprawdzi, otrzymają ją pracownicy oddziałów, w których istnieje zagrożenie metanowe. Po wrześniowym wybuchu metanu w kopalni Wujek-Śląsk (zginęło wówczas 20 osób), holding zalecił działowi bhp szukanie nowych rozwiązań, które uchronią górników przed ciężkimi poparzeniami. Efektem jest testowana od środy bielizna z włókien aramidowych, czyli rodzaju polimerów odpornych na działanie wysokich temperatur.
Łódzka firma zrobiła dla holdingu 36 kompletów: podkoszulek z długim rękawem i spodenki. 20 kompletów rozdano już pracownikom kopalni Wujek-Śląsk, reszta jest w pozostałych kopalniach spółki. Przez dwa miesiące górnicy-ochotnicy będą w nich pracować. Potem wypełnią ankietę, w której ocenią, czy bielizna jest wygodna, trwała i jak zachowuje się w praniu. Kolejna partia zostanie zamówiona tylko wtedy jeżeli stwierdzą, że bielizna jest wygodna i nie przeszkadza w pracy. Ubiory z włókna aramidowego, choć wyglądają jak te ze zwykłej bawełny, przez kilka sekund mogą wytrzymać temperaturę nawet od 500 do 700 stopni Celsjusza.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL