Społeczeństwo

W obronie prześladowanych

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Członkowie i sympatycy Amnesty International całą noc pisali listy w obronie prześladowanych obrońców praw człowieka. Powstało ich 94 tys.
Najwięcej apeli, bo 10 tysięcy 930, napisali mieszkańcy Zabrza. W Warszawie było to 1811 listów.
Maraton rozpoczął się w wczoraj w południe i trwał dobę. Akcja polega na pisaniu listów w obronie osób uwięzionych za przekonania. Listy adresowane są do decydentów w krajach, w których łamane są prawa człowieka, np. do premierów, prezydentów, szefów służby więziennej. [wyimek] [b][link=http://www.rp.pl/galeria/10,1,405286.html]Zobacz więcej zdjęć[/link][/b][/wyimek]
W tym roku Polacy pisali apele do władz m.in. o uwolnienie blogerów z Azerbejdżanu, Emina Abdullayeva i Adnana Hajizade, skazanych za satyryczny film w internecie. Pisali również listy wsparcia w sprawie emigrantki z Bułgarii, liderki związków zawodowych, Konstantiny Kunevy, która doznała ciężkich obrażeń po tym, jak jakiś mężczyzna oblał jej twarz kwasem siarkowym, gdy wracała z pracy do domu. Listy można było pisać w okolo 170 punktach zlokalizowanych w blisko stu miastach w Polsce, m.in. w szkołach, kawiarniach, klubach, na uczelniach oraz w jednym z biur poselskich. Listy będzie można pisać także podczas rejsu promu z Gdyni do Szwecji. W Warszawie w Międzynarodowym Maratonie Pisania Listów wzięli udział m.in. aktorka Maja Komorowska oraz działacz opozycji, współtwórca Komitetu Obrony Robotników Mirosław Chojecki. - Informacje o liczbie napisanych listów cały czas do nas napływają. W poniedziałek będziemy mogli powiedzieć, ile dokładnie udało się napisać w Polsce tych listów. Czy przekroczyliśmy tą magiczną liczbę 100 tysięcy, czy też nie - powiedział Wojciech Makowski z Amnesty International. W ubiegłym roku na całym świecie, w ramach maratonu, napisano trzysta tysięcy listów. W Polsce blisko 80 tysięcy. W 2008 roku dzięki takiej formie protestu uwolniono szefową niezależnej organizacji praw człowieka z Uzbekistanu.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL