Aport jednak bez korekty VAT

Fotorzepa, dp Dominik Pisarek
Przepis rozporządzenia ministra finansów, przewidujący zwolnienie z VAT dla aportów, naruszały regulacje unijnej dyrektywy. Przedsiębiorcy nie mają więc obowiązku korekty podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotu aportu
Tak wynika z [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 grudnia 2009 r. (I FSK 1180/08),[/b] uchylającego niekorzystne dla podatnika [b]orzeczenie WSA w Gliwicach z 18 lutego 2008 r. (III SA/ Gl 1159/07).[/b]Przepis ten (§ 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia wykonawczego do [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy VAT[/link]) zwalniał z podatku wkłady niepieniężne (aporty) do spółek prawa handlowego i cywilnego.Wniesienie aportem np. środków trwałych, przez przedsiębiorcę będącego podatnikiem VAT, jest czynnością podlegającą ustawie o VAT. Zwolnienie jej z opodatkowania powodowało, że organy podatkowe na podstawie art. 91 ustawy o VAT domagały się korekty i zwrotu VAT naliczonego, odliczonego w momencie nabycia środków trwałych wnoszonych aportem.Konieczność takiej korekty potwierdzała też [b]urzędowa interpretacja ministra finansów z 27 marca 2007 r. (PT5-033-13/EK/ 2006/AP-7828/7789).[/b]Ponieważ możliwość wprowadzenia takiego zwo...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL