Polityka

Tusk liderem sondaży prezydenckich, ale słabnie

Donald Tusk
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
27 proc. Polaków chce w wyborach prezydenckich głosować na obecnego premiera
Donald Tusk jest wciąż faworytem sondażu prezydenckiego GfK Polonia dla "Rz". Jednak w ciągu dwóch tygodni stracił 3 pkt proc. poparcia.
– To sporo – ocenia dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego. – Na razie nie wiadomo, czy to początek trendu spadkowego, czy jednorazowe wahnięcie. Według Materskiej-Sosnowskiej premier nie miał ostatnio dobrej passy. – Propozycja zmiany konstytucji nie została dobrze przyjęta i zamiast wzmocnić pozycję Tuska, raczej ją osłabiła – ocenia politolog. – Premierowi nie służy też ciągłe zamieszanie na scenie politycznej, w którym Tusk bierze czynny udział. Wyborcy są tym zmęczeni.
Drugi w kolejności Lech Kaczyński odrobinę poprawił notowania. Poparcie dla urzędującego prezydenta deklaruje 18 proc. badanych, czyli o 1 punkt proc. więcej niż w listopadzie. – Pewne wyciszenie i zmiana strategii PR służą Kaczyńskiemu – ocenia politolog. – Prezydent ma jednak tak silny elektorat negatywny, że trudno mu wróżyć sukces. Według Materskiej-Sosnowskiej wyborcy, którzy zniechęcą się do Tuska, nie przejdą do Kaczyńskiego, tylko zasilą grono osób niezdecydowanych i tych, które nie chcą głosować. – Dlatego absencja w przyszłorocznych wyborach może być rekordowo wysoka – ostrzega. Na trzecim miejscu utrzymuje się Włodzimierz Cimoszewicz. Senatora lewicy niezmiennie popiera 13 proc. badanych. Szkopuł w tym, że nie wiadomo, czy weźmie on udział w wyścigu prezydenckim. Spadło za to (o 2 pkt proc.) poparcie dla związanego ze Stronnictwem Demokratycznym Andrzeja Olechowskiego – wynosi już tylko 3 proc. Tym samym Olechowski, który jeszcze w tym miesiącu ma zadeklarować, czy wystartuje w wyborach, zrównał się pod względem popularności z Andrzejem Lepperem, liderem Samoobrony. Wyniki innych kandydatów uwzględnionych w sondażu GfK Polonia: Marek Jurek (Prawica Rzeczypospolitej) – 2 proc., Grzegorz Napieralski (SLD) – 1 proc., Waldemar Pawlak (PSL) – 1 proc. Aż 29 proc. badanych jeszcze nie wie, na kogo zagłosuje lub wolałoby jakiegoś innego kandydata.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL