Ekonomia

Posadź sobie dęba

Podczas rozpoczętej dziś Konferencji Klimatycznej w Kopenhadze, jej uczestnicy dostaną oryginalny prezent: koperty z nasionami dębu z Puszczy Białowieskiej pod hasłem "Zasadź dobry klimat"
Żołędzie zostały zebrane i przekazane przez Nadleśnictwo Hajnówka. Wybór miejsca i terminu na akcję promocji rodzimej przyrody w ramach programu Święta Drzewa nie jest przypadkowy. Nasiona muszą być zasadzone dokładnie w grudniu, a Puszcza Białowieska jest pozostałością ostatnich w Europie lasów naturalnych o charakterze pierwotnym w strefie lasów liściastych i mieszanych. Na jej terenie znajduje się Białowieski Park Narodowy. Jego obszar ochrony ścisłej od 1979 roku jest na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Żołędzie zostały certyfikowane przez Biuro Nasiennictwa Leśnego w Warszawie. Nasion można używać do celów nieleśnych, na przykład do posadzenia w ogrodzie i parku. Na wewnętrznych stronach koperty znajduje się szczegółowa informacja, jak postępować z nasionami i wyhodować z nich drzewo.
Kilka tysięcy kopert rozda Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne "Klub Gaja" a jego partnerem w Kopenhadze są Lasy Państwowe. Rozdawanie żołędzi to nie jedyna inicjatywa Klubu Gaja podczas konferencji. Polacy prezentują też rzeźby „Samotne drzewo – samotni ludzie”. Na plac Ratuszowy w Kopenhadze zostaną przeniesione rzeźby z artystycznej akcji Agnieszki Gradzik i Wiktora Szostalo z ubiegłorocznej konferencji klimatycznej w Poznaniu. Jest to wizja świata zniszczonego przez zmiany klimatyczne. Codziennie o 13:00 Klub Gaja będzie organizował happening, zachęcając przechodniów do ustawienia się w symbolicznej kolejce. Wszystko po to, aby delegatom z prawie 200 krajów, którzy będą decydować o strategiach ekologicznych, towarzyszyli zwyczajni ludzie. Konferencja w Kopenhadze potrwa do 11 grudnia.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL