Czy fiskus może działać przez upoważnienie

Fotorzepa, Dorota Awiorko-Klimek Dor Dorota Awiorko-Klimek
[b]Otrzymałem niekorzystne postanowienie ministra finansów podtrzymujące decyzje organów podatkowych w sprawie odmowy umorzenia wszystkich moich zaległości. Postanowienie to zostało podpisane przez inną niż minister finansów osobę, ale z dopiskiem „z upoważnienia MF”. Do tego postanowienia nie dołączono jednak ww. upoważnienia. W takiej sytuacji, moim zdaniem, jest ono postanowieniem tego konkretnego departamentu ministerstwa, a nie samego ministra finansów. Czy mam rację?[/b][i]Odpowiada ekspert Stanisław Walenta:[/i]Niestety, nie. Przepisy ustawy – [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=CE514FD9837B9A5C6E5BB43BF5C9D5AE?id=176376]Ordynacja podatkowa (DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link] dopuszczają taką możliwość. Zgodnie z art. 143 § 1 ww. ustawy organ podatkowy, a jest nim również minister finansów, jako organ nadzorujący podległe sobie służby skarbowe czy celne, może upoważnić funkcjonariusza celnego lub pracownika kierowanej je...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL