fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Nie będzie pieniędzy na remonty dróg

Zaledwie 3,7 mld zł na drogi znajdzie się w budżecie na 2010 r. Na remonty i bieżące utrzymanie dróg drogowcy dostaną zaledwie 1,3 mld zł
To trzykrotnie mniej, niż wynoszą ich najpilniejsze remontowe potrzeby. Jak wynika z raportu o stanie dróg za 2008 rok, ponad 3,7 tys. tras krajowych (21,3 proc. sieci) jest w stanie złym i kwalifikuje się do natychmiastowego remontu. Koszt szacowany jest na ponad 3,6 mld zł. Drogowcy zapowiedzieli, że w tym roku zakończą remont około tysiąca km dróg.
[wyimek]3,7 mld zł wyniosą wydatki budżetowe na drogi w 2010 roku[/wyimek] W 2010 r. mają mieć do dyspozycji na odnowę nawierzchni dróg i mostów jedynie 672,2 mln zł. – Pozwoli to tylko na prace na ok. 350 kilometrów, czyli poniżej planowanego wykonania w 2009 r. – mówi Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.
[srodtytul]Kolejne 624 mln zł [/srodtytul] GDDKiA ma otrzymać na bieżące utrzymanie dróg krajowych, autostrad i mostów. Tak małe środki na remonty oznaczają, że stan istniejących dróg będzie się pogarszał. Pieniądze z emisji obligacji i kredytów, które zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, przeznaczane są tylko na budowę nowych tras. Z 3,7 mld zł zapisanych dla drogowców w budżecie 2010 r. wpływy z akcyzy to prawie 2,9 mld zł. Oprócz 1,3 mld zł na remonty i utrzymanie dróg, jak wynika z projektu budżetu, kolejne 564 mln zł zostaną wydane na utrzymanie Generalnej Dyrekcji i jej oddziałów. Wydatki związane z procesami przygotowawczymi do budowy autostrad mają pochłonąć 116,8 mln zł, kolejne 405 mln zł to środki zarezerwowane na wykup gruntów. Rząd chce też przeznaczyć 712,6 mln zł na wkład własny do inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych. Mają one zostać wydane na wykup nieruchomości i przygotowanie dokumentacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA