fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Wyprzedaży dzień trzeci

Wczoraj WIG20 znów znalazł się poniżej poziomu, który w trakcie zwyżek okazał się barierą trudną do pokonania. Czy teraz zabawa zacznie się od początku?
Rzeczpospolita
Dzień po rynkach wschodzących głęboka przecena objęła wczoraj już prawie wszystkie światowe giełdy
Wczoraj mieliśmy kolejny dzień odwrotu od ryzykownych aktywów. Dolar, wciąż uznawany za bezpieczną lokatę, zyskiwał na wartości. Traciły natomiast akcje, przede wszystkim te obarczone największym ryzykiem, a więc z krajów emerging markets. Dość powiedzieć, że reprezentujący je indeks spadł o ponad 2 proc. i była to największa dzienna przecena od połowy sierpnia tego roku.
Ale również na giełdach zachodniej Europy korekta przybrała na sile. Główne indeksy traciły w ciągu dnia po około 2 proc. Tu obok spółek motoryzacyjnych mocno traciły papiery instytucji finansowych i firm technologicznych. Na rodzimym parkiecie WIG20 spadł o 2,44 proc. i znów znalazł się poniżej poziomu 2300 pkt.
Wśród największych firm liderem spadków były akcje TP SA, tak chętnie kupowane w ciągu ostatnich tygodni. Spółka podała rozczarowujące wyniki za trzeci kwartał. Zysk netto spadł o prawie połowę, do 327 mln zł, podczas gdy analitycy oczekiwali o 33 mln zł wyższego. Przychody (4,06 mld zł) spadły o ponad 10 proc. w stosunku do III kwartału 2008 r. i były o 3 proc. niższe od prognoz analityków. Inwestorów zaniepokoiła również informacja, że spadek przychodów może się pogłębić w IV kwartale. Wśród giełdowych średniaków spadki były nieco mniejsze. Wskaźnik mWIG40 spadł o 1,5 proc. Wyróżniały się walory Petrolinvestu, które wzrosły o 8 proc. (analiza poniżej). Późnym popołudniem nastroje na rynku pogorszyły się jeszcze bardziej za sprawą danych o sprzedaży domów w USA. We wrześniu sprzedaż spadła o 3,6 proc., podczas gdy analitycy prognozowali wzrost o ponad 2 proc. Wpłynęło to negatywnie na notowania na Wall Street. Indeks NASDAQ zakończył czwartkowe notowania ze stratą 2,69 proc., S&P 500 spadł o 1,95 proc., a skupiający największe spółki Dow Jones o 1,21 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA