fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sylwetki

Belg z Żywca

Jean-Francois van Boxmeer jest fanem Jamesa Bonda
Rzeczpospolita
Prezes Heinekena Jean-Francois van Boxmeer postawił na cięcie kosztów. Firma ma w 2009 r. znacznie podnieść zysk
Kryzys nie omija trzeciego producenta piwa na świecie. Wczoraj podał, że w III kwartale sprzedał 35,3 mln hl piwa, o 4,7 proc. mniej niż rok wcześniej. Przychody Heinekena spadły o 3,9 proc., do 4,07 mld euro.
Na razie nie wiadomo, jak trzeci kwartał zakończyła należąca do Heinekena grupa Żywiec. Pierwsze półrocze, tak jak dla pozostałych producentów piwa, było dla niej nieudane. Sprzedała 6 mln hl piwa, o ok. 12 proc. mniej niż przed rokiem. Polski rynek piwa, jeden z największych w Europie, jest z pewnością bliski 48-letniemu Jeanowi-Francois’owi van Boxmeerowi. W latach 1996 – 1999 był prezesem grupy Żywiec. Przez kolejny rok był jej wiceprezesem. Zanim w 2001 r. trafił do ścisłego zarządu Heinekena, kierował biznesem koncernu we Włoszech. Na czele holenderskiego koncernu, z którym związany jest od 1984 r., stanął cztery lata temu.
Prezes Heinekena wierzy, że skutki spadku sprzedaży złagodzi m.in. cięcie kosztów, na które zdecydowała się jego firma. Heineken zamknął już browary w Hiszpanii i Francji i zapowiada, że zlikwiduje kolejne siedem zakładów. Redukcja wydatków, a także wzrost cen piwa oraz wyższa sprzedaż najbardziej dochodowych marek mają pozytywnie wpłynąć na tegoroczny zysk Heinekena. Wczoraj koncern poinformował, że wzrost wyniku netto będzie dwucyfrowy, a nie – tak jak zakładał wcześniej – jednocyfrowy. Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla van Boxmeera jest znalezienie sposobu na brytyjski rynek piwa dotknięty kryzysem bardziej niż Polska. W 2008 r. Heineken wraz z Carlsbergiem kupił za 7,8 mld funtów Scottish & Newcastle. Do uratowania biznesu na rynku brytyjskim prezes Heinekena oddelegował Polaka Stefana Orłowskiego, także wcześniej związanego z Żywcem. Van Boxmeer zabiegał o umocnienie pozycji Heinekena w Anglii, zanim doprowadził do ubiegłorocznego przejęcia. W przeciwieństwie do np. Polski, gdzie marka Heineken zaliczana jest do segmentu premium, w W. Brytanii kojarzona była z niższą półką. Aby to zmienić, dwa lata temu zdecydowała się m.in. na promocję w filmie o Jasonie Bournie. Jednak nie ten agent specjalny, ale James Bond jest idolem van Boxmeera. W wywiadzie dla ”The Independent” przyznał, że wychował się na filmach o agencie 007. Ma całą ich kolekcję. Jak przystało na szefa globalnego koncernu dużo podróżuje. W nadzorowaniu działalności firmy, która ma w swojej ofercie łącznie ok. 170 marek piwa, pomaga mu znajomość pięciu języków. Z wykształcenia jest ekonomistą. W 1984 roku ukończył Notre Dame de la Paix w Namur w Belgii, skąd pochodzi.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA