fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Barroso dzieli władzę

José Barroso nie ma kontrkandydata do funkcji szefa KE
AP
Czy Janusz Lewandowski otrzyma tekę komisarza ds. budżetu Unii?
Grono 26 kandydatów na unijnych komisarzy José Manuel Barroso może przedstawić już na najbliższym szczycie UE w Brukseli 29 i 30 października lub na dodatkowym szczycie, który zostanie zwołany w listopadzie. Wśród nominatów Barroso znajdzie się zapewne Janusz Lewandowski, obecnie eurodeputowany PO. Najprawdopodobniej Polak otrzyma tekę komisarza ds. budżetu. Nie jest to prestiżowe stanowisko, o które walczyłyby największe kraje UE. Ale dla Polski może mieć znaczenie ze względu na rozpoczynającą się dyskusję nad reformą unijnego budżetu, która grozi nam utratą miliardów euro z dopłat rolnych i funduszy regionalnych („Rz” pisała o tym na zielonych stronach 26 października).
Zaskoczyła Angela Merkel, zgłaszając Günthera Oettingera z CDU, premiera Badenii-Wirtembergii. – Motywacja Merkel jest czysto wewnętrzna, a nie podyktowana europejskimi interesami. Chce się pozbyć Oettingera z Niemiec – przyznaje Jan Techau, ekspert Niemieckiego Towarzystwa Polityki Zagranicznej (DGAP) w Berlinie. Ale, według niego, Oettinger może się okazać niezłym komisarzem. – Będzie lepszym komisarzem niż politykiem. To typ technokraty, świetny ekonomista i finansista – mówi Techau. Niemcy chcą dla niego ważnej teki gospodarczej, co – dla Berlina – oznacza rynek wewnętrzny, konkurencję lub przemysł. W przypadku rynku wewnętrznego Niemcy muszą się jednak liczyć z poważną konkurencją Francji. Prezydent Nicolas Sarkozy od dawna zabiega o tę właśnie tekę dla – prawdopodobnie – Michela Barniera, obecnie eurodeputowanego.
Barnier był już w przeszłości komisarzem ds. polityki regionalnej, potem ministrem rolnictwa i szefem dyplomacji. W powszechnej opinii ten mówiący tylko po francusku polityk będzie forsował rozwiązania protekcjonistyczne, z których słynie Francja i które z ideą wspólnego rynku mają niewiele wspólnego. – Jeśli wspólny rynek dostaliby Francuzi, to trzeba zachować dla Brytyjczyków tekę handlu międzynarodowego – uważa Hugo Brady, ekspert londyńskiego Centre for European Reform. Rząd Gordona Browna nie ma jeszcze kandydata, ale wiadomo, że na stanowisku chciałaby zostać Catherine Ashton. W nowej Komisji Europejskiej znacznie wzrośnie ranga komisarza ds. stosunków zewnętrznych. Traktat lizboński, którego wejście w życie jest już właściwie przesądzone, łączy tę funkcję (sprawowaną obecnie przez Austriaczkę Benitę Ferrero-Waldner) ze stanowiskiem wysokiego przedstawiciela ds. polityki zagranicznej i obrony (obecnie Javier Solana z Hiszpanii). Wiadomo, że kierujący obecnie UE Sztokholm bardzo zabiega o mianowanie na to stanowisko Carla Bildta. Szef szwedzkiego MSZ naraził się jednak niektórym krytycznymi uwagami na temat Rosji. Barroso zamierza zmienić podział obowiązków w Komisji. Na pewno powstanie teka komisarza ds. zmiany klimatu, która zapewne przypadnie duńskiej minister Connie Hedegaard. Na znaczeniu zyska teka resortu energii. Będzie też nowa teka komisarza ds. wolności obywatelskich i praw podstawowych. Nowi komisarze muszą zostać przesłuchani i zaakceptowani przez Parlament Europejski. Mogliby rozpocząć pracę w Brukseli od stycznia 2010 roku. [ramka][b]Czeskie spory o traktat[/b] Sąd Konstytucyjny w Pradze rozpatrzy dziś skargę senatorów na traktat lizboński. Według powszechnych oczekiwań werdykt, którego można się spodziewać w ciągu tygodnia, będzie korzystny dla zwolenników dokumentu. Prezydent Vaclav Klaus zapowiedział, że traktat podpisze, jeśli Czechy zostaną wyłączone z Karty praw podstawowych. Jego zdaniem dokument ten stwarza możliwość podważenia tzw. dekretów Benesza, które stanowiły podstawę wysiedlenia i przejęcia majątków Niemców sudeckich. Szwedzi przedstawili Klausowi propozycję prawnego rozwiązania tego problemu, która – zdaniem jego przedstawicieli – jest satysfakcjonująca. Szwecja będzie musiała jeszcze poradzić sobie z obawami Słowacji, która również chce podobnych gwarancji. Decyzje mają zapaść na najbliższym unijnym szczycie (29 i 30 października). —a.sł.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA