fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Notowania

Sesja bez historii

WIG20, podobnie jak dzień wcześniej, zachowywał się dużo lepiej niż zachodnia konkurencja. Tym razem jednak indeksowi nie udało się ustanowić nowego tegorocznego rekordu.
Rzeczpospolita
GPW znów lepsza od innych rynków. Jednak koniec tygodnia zwykle sprzyja spadkom. I teraz też tak może być
W środę na giełdach zachodnich, głównie w USA, mieliśmy bardzo dużą zmienność notowań. W ciągu dnia indeksy rosły prawie o 1 proc., by zakończyć sesję niemal 1 proc. pod kreską. Nie ma się więc co dziwić, że wczorajsze sesje giełdy rozpoczęły od mocnych spadków.
W Europie Zachodniej w ciągu dnia akcje traciły ponad 1,5 proc. Wpłynąć na to mogły też słabe wyniki Erisscona, który rozczarował tak na poziomie przychodów, jak i zysków (analiza poniżej). Jednak analitycy sądzą, że mamy do czynienia z typową realizacją zysków i na razie nic nie wskazuje, że jest to początek oczekiwanej korekty. Trend wzrostowy nadal obowiązuje. W ciągu dnia wyniki finansowe podało też kilka dużych firm z USA. Koncern telekomunikacyjny AT&T wypracował zysk na akcję wyższy o 8 proc. od oczekiwań. O ponad 40 proc. prognozy przebił fundusz Legg Mason. Z kolei Xerox miał zysk wyższy od prognoz prawie o 17 proc.
Żadna z tych informacji nie wpłynęła jednak na poprawę wycen akcji w Europie Zachodniej. Nie zmieniły tego nawet rosnące kontrakty na amerykańskie indeksy. To może wskazywać, że przed weekendem tradycyjnie kupujący odpuszczają. Po południu inwestorzy dostali informację z rynku pracy w USA. W ubiegłym tygodniu liczba bezrobotnych wzrosła do 531 tys. (oczekiwano wzrostu do 515 tys.). GPW na tle światowych giełd prezentowała się bardzo korzystnie. WIG20 wprawdzie stracił 0,11 proc., ale niski poziom obrotów wskazuje raczej, że większej presji do pozbywania się akcji nie ma. Właściciela zmieniły akcje za 1,25 mld zł. W ciągu dnia udało się nawet zaatakować wyznaczony dzień wcześniej szczyt. Warto dodać, że pierwszy raz od wielu dni mniejsze spółki wypadły lepiej niż giełdowe blue chipy. Oba indeksy, mWIG40 i sWIG80, zyskały po 0,5 proc. Dziś na rynku zadebiutuje dziewiąta w tym roku spółka, Arctic Paper, która z publicznej oferty uzyskała ponad 162 mln zł. Zlecenia w transzy indywidualnej zredukowano o 84,4 proc.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA