fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Hommage a` Matejko

fot. J. Świderski
Rzeczpospolita
Instalacja scenograficzna 2009, Marcin Chlanda (ur. 1980)
Wizualizacja pracy Marcina Chlandy, młodego krakowskiego scenografa, obejmuje całość – zrealizowanej aktualnie tylko w części – czasowej interwencji współczesnego twórcy w ekspozycję w Domu Jana Matejki.
W klatce schodowej dominującym fragmentem instalacji jest „wyrastający” z elementów warsztatu używanych przez artystę błękitny słup świetlny, niczym błękitna struga farby rozbryzgujący się o taflę świetlika, a może odwrotnie, spływający i zastygający na podłodze w amorficznej formie, ukształtowanej z pozostałości warsztatu malarza. Nieoczekiwanie na poziomie ostatniej kondygnacji ukazują się wewnątrz niej zatopione fragmenty obrazów mistrza Matejki, które odbijają się w potrzaskanych wokół ułomkach luster wraz z wizerunkami widzów. Błękitna struga prowadzi dalej do przestrzeni dwóch sal trzeciego piętra, w których bierze swój ideowy początek (dzisiaj możemy je zaprezentować wyłącznie w wirtualnej formie). Marcin Chlanda wprowadza w świat obrazów Jana Matejki uchwyconych fragmentarycznie, zwracając uwagę na rzadko eksponowane detale. Wykorzystuje też powszechnie kojarzone z kolekcją artysty przechowywaną w jego domu oryginalne rekwizyty. Na koniec wprowadza nas do sekretnego, najbardziej intymnego gabinetu przypominającego łaziebny pokój. Stając w drzwiach tego pomieszczenia, zobaczymy ściany wypełnione wizerunkami ludzi z obrazów Matejki, którzy bacznie nas obserwują. Pod wielkim lustrem, w którym odbija się mistrz ze słynnego autoportretu w fotelu i nieoczekiwanie my sami, umieszczona jest umywalka napełniająca się po brzegi sączącą się z wolna strugą – znanej nam już – błękitnej farby.
[ramka][srodtytul]Dom Jana Matejki – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie[/srodtytul] ul. Floriańska 41, Kraków tel. 012 422 59 26  e-mail: [mail=dommatejki@muzeum.krakow.pl]dommatejki@muzeum.krakow.pl[/mail] [b] godziny otwarcia:[/b] wtorek – sobota 10 – 18 niedziela 10 – 16 poniedziałek – nieczynne kasa jest zamykana na pół godziny przed zamknięciem Oddziału [b] Ceny biletów:[/b] 8 zł – normalny 4 zł – ulgowy 16 zł – rodzinny 6 zł – grupowy normalny 3 zł – grupowy ulgowy stała oferta edukacyjna Domu Jana Matejki: warsztaty plastyczne i lekcje muzealne, sobotnie warsztaty dla dzieci, cykl wykładów „Czwartki u Matejków” 2009 – 2010 szczegóły [link=http://www.muzeum.krakow.pl]www.muzeum.krakow.pl[/link] [/ramka] [i]Marek Świca, wicedyrektor ds. Naukowych i Zbiorów[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA