fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Kolejna próba dialogu Watykanu z lefebrystami

W poniedziałek rozpoczną się negocjacje między Watykanem i lefebrystami. Cel: porozumienie w sprawie nieuznawanych przez Bractwo św. Piusa X postanowień Soboru Watykańskiego II
O planowanych rozmowach poinformował wczoraj francuski dziennik „Le Figaro”. Według gazety potrwają kilka miesięcy i będą tajne.
Hierarchię reprezentować będą m.in.: abp Guido Pozzo, sekretarz komisji Ecclesia Dei, abp Luis Ladaria Ferrer, sekretarz Kongregacji Nauki Wiary, i abp Fernando Ocariz, wikariusz generalny Opus Dei. To bardzo wysoki szczebel świadczący o powadze zagadnienia. Waga sprawy nie wynika z liczby wiernych (cały Kościół liczy 1,1 mld wiernych i 400 tys. księży, Bractwo – 100 tys. wiernych we Francji i stosunkowo niewiele więcej poza nią oraz 500 księży), lecz z chęci zakończenia rozłamu w Kościele. Bractwo św. Piusa X, założone w 1979 roku przez zmarłego już abp. Marcela Lefebvre’a, skupia najbardziej konserwatywnych katolików, chcących m. in., by msze odprawiane były wyłącznie po łacinie. W styczniu Benedykt XVI zdjął ekskomunikę nałożoną na czterech biskupów lefebrystów, co wywołało krytykę, bo jeden z nich, bp Richard Williamson, negował rozmiary Holokaustu i istnienie komór gazowych w hitlerowskich obozach zagłady. Bractwo nie przestało też krytykować Watykanu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA