fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Film

Przez Warszawę do wolności

„Żegnaj NRD” – taki tytuł nosi film dokumentalny Krzysztofa Czajki opowiadający o polskim epizodzie exodusu mieszkańców komunistycznych Niemiec na Zachód z lata i jesieni 1989 roku.
Wczoraj na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się premiera filmu, który przypomina te mało znane wydarzenia. Na świecie najmocniej zapamiętano bowiem ucieczki z Węgier, gdy enerdowscy turyści przedzierali się przez granicę z Austrią, oraz z Pragi, gdzie tysiące uciekinierów koczowały w ogrodzie ambasady RFN. Rzadko pamięta się natomiast, że zachodnioniemiecka ambasada w Warszawie także przyjęła setki osób, które zapragnęły zostać obywatelami „lepszych Niemiec”.
Pierwsi przybysze z NRD dokonali desantu na ambasadę w połowie sierpnia 1989 r. Krzysztof Czajka pokazuje exodus poprzez losy zwykłych Niemców. Warszawiacy szybko nauczyli się podprowadzać przybyszy zza Odry przed ambasadę RFN. Z humorem patrzyli na porzucane przez nich trabanty.
Po latach uczestnicy tamtych wydarzeń mieli okazję sobie nawzajem podziękować. Bo dzielenie się wolnością wzbogaciło obie strony.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA