fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sfera budżetowa

Więcej studiujących pielęgniarek

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Ministerstwo Zdrowia chce jeszcze w tym roku akademickim zwiększyć limity przyjęć na kierunkach medycznych
Resort chce uwzględnić część postulatów szkół wyższych, które występowały o zwiększenie liczby miejsc na niektórych studiach.
Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra zdrowia, które ma znowelizować obowiązujące rozporządzenie z 2 lipca 2009 r. w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne (DzU nr 109, poz. 914). Najwięcej miejsc przybędzie na kierunkach pielęgniarskich. Dotyczy to uczelni w Jeleniej Górze, Koninie, Nysie, Opolu, Oświęcimiu, Tarnowie, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Kutnie, Kwidzynie, Lublinie, Wyszkowie, Rudzie Śląskiej, Włocławku, Bielsku-Białej, Białymstoku i Radomiu.
Więcej ma być też studentów położnictwa – w Sosnowcu, Opolu, Dąbrowie Górniczej, Białymstoku. Na niektórych uczelniach pojawią się nowe kierunki. Ratownictwo medyczne będzie można studiować w Krakowskiej Akademii im. A. Frycza oraz na Politechnice Radomskiej, techniki dentystyczne – na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, fizjoterapię – na Politechnice Radomskiej, a zdrowie publiczne – w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Zmiany te ministerstwo uzasadnia dużym zainteresowaniem danym kierunkiem lub uzyskaniem przez uczelnię uprawnień do kształcenia na nim. W niektórych wypadkach chodzi o umożliwienie kontynuowania edukacji na studiach drugiego stopnia. Ministerstwo Zdrowia nie planuje natomiast zwiększenia limitów m.in. dla występujących z takim postulatem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Uzasadnia to brakiem środków finansowych. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem ogłoszenia. Przewidziane w nim regulacje dotyczą bowiem już rozpoczętego roku akademickiego 2009/2010.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA