Poradniki

Z dzieckiem na rozprawę

Fotorzepa, Bartosz Jankowski
Mam być świadkiem w sprawie karnej. Czy mogę wziąć do sądu na sprawę moją małą córeczkę, bo nie mam możliwości, aby ją zostawić pod czyjąś opieką?
Nie ma zakazu wchodzenia do sądu dla dzieci. Inaczej jest z wejściem na samą rozprawę.
Art. 356 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EFCDB330BE9EE2CCF81EFF220408499A?id=75001]kodeksu postępowania karnego[/link] przewiduje, że na rozprawie – oprócz osób biorących udział w postępowaniu – mogą być obecne tylko osoby pełnoletnie. Jednak można poprosić sędziego przewodniczącego rozprawie, aby zezwolił na obecność na sali także osobie mającej mniej niż 18 lat. Trzeba jednak pamiętać, że małe dziecko może zakłócać rozprawę i wtedy sąd je wyprosi.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL