fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Nowy zwierzchnik polskich luteranów

Ks. Jerzy Samiec
Fotorzepa, Danuta Matloch Danuta Matloch
Biskupem Kościołaewangelicko-augsburskiego w Polsce został ksiądzJerzy Samiec z Gliwic
Synod Kościoła ewangelicko-augsburskiego skrócił kadencję jego poprzednika bp. Janusza Jaguckiego po tym, gdy „Rz” poinformowała o jego 17-letniej współpracy z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa. Biskup przyznał się do świadomej współpracy i przeprosił za nią.
W sobotę synod Kościoła wybrał nowego biskupa – zwierzchnika polskich luteranów. Został nim 46-letni ks. Jerzy Samiec. Do tej pory był proboszczem parafii w Gliwicach, zaangażowanym w ewangelizację młodzieży. Od 2007 roku sprawował także funkcję prezesa synodu.
Nowy zwierzchnik Kościoła ewangelicko-augsburskiego obejmie urząd 6 stycznia 2010 r., w święto Objawienia Pańskiego (Epifanii). Jego kadencja ma trwać dziesięć lat. Bp Samiec, otrzymując 38 głosów, wygrał z ks. Adrianem Korczagą (18 głosów) i ks. Markiem Jerzym Uglorzem (siedem głosów). Mimo zmiany na stanowisku zwierzchnika spowodowanej lustracją synod nie debatował na ten temat. – Nie było dyskusji, gdyż w tej chwili czeka na uzupełnienie składu dwóch komisji historycznych – tłumaczy Jerzy Sojka, rzecznik Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Kiedy komisje zostaną uzupełnione? – Trudno powiedzieć. Nie było w tej sprawie konsultacji. U luteranów teoretycznie działają dwie komisje historyczne (dla północnej i południowej Polski) oraz kolegium historyczne, które powołano do zbadania akt IPN, ale de facto ich działalność od kilku miesięcy jest zawieszona. Powód? Po sprawie bp. Janusza Jaguckiego część osób opuściła komisje, a nie mogą one pracować w niepełnym składzie. Nowym prezesem synodu został ks. Waldemar Pytel. Kościół ewangelicko-augsburski liczy 80 tys. wiernych. Najwięcej mieszka na Śląsku Cieszyńskim.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA