Zmiana przepisów o korekcie faktur nie rozwiała wątpliwości

Od 1 grudnia ubiegłego roku regulacje uzależniające ujęcie faktury korygującej od uzyskania jej odbioru przez kontrahenta zostały przeniesione z rozporządzenia do ustawy o VAT. Sądy nadal jednak kwestionują ich zgodność z prawem UE
Przepisem, który wzbudza tak wiele kontrowersji, jest [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]art. 29 ust. 4a.[/link] Zgodnie z nim w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez kontrahenta. Uzyskanie go po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.Podatnicy uważają, że w niektórych sytuacjach przepis ten w praktyce pozbawia ich prawa do zmniejszenia podatku należnego. Tak będzie np., gdy spółka, która kupiła towar, została już zlikwidowana. Dlatego twierdzą, że narusza on podstawową regułę VAT: za...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL