fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Bank Handlowy dostanie miliony złotych z urzędu skarbowego

Wyniki za III kwartał. Konkurenci Citigroup chwalą się już miliardowymi zyskami. Inwestor Banku Handlowego nadal musi się tłumaczyć ze słabych wyników.
Rzeczpospolita
Zwrot podatku w wysokości 118 mln zł zwiększy wynik brutto Banku Handlowego za trzeci kwartał tego roku. To spora niespodzianka
Zysk brutto Handlowego za III kwartał zwiększy się o 118 mln zł. Spółka podała wczoraj, że w październiku dokona korekty rozliczeń podatku od towarów i usług oraz wystąpi z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty za lata 2005 – 2008. Jest to możliwe dzięki indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych, które Handlowy dostał.
– To dobra informacja, ponieważ pozytywnie wpłynie na wynik finansowy banku – mówi Iza Rokicka, analityk UniCredit CA IB Polska. – Rynek nie spodziewał się takiej informacji. Kwota 118 mln zł to więcej niż wynik brutto banku po pierwszym i drugim kwartale. W pierwszym kwartale wyniósł 66,8 mln zł, a w całym pierwszym półroczu – 162 mln zł. Zysk netto – obciążony rezerwami na nieregularne kredyty i opcje – za pierwsze półrocze to 117 mln zł.
Z kolei amerykańska Citigroup, główny akcjonariusz Banku Handlowego, zarobiła w trzecim kwartale „tylko” 101 mln dol. (około 280 mln zł). Ale przed opodatkowaniem bank miał ponad 0,5 mld dol. straty. Patrząc na wynik przypadający na jedną akcję, grupa miała stratę 27 centów. Wynika ona z dodatkowych obciążeń podatkowych polegających na wcześniej ogłaszanej zamianie uprzywilejowanych akcji rządowych i prywatnych na akcje zwykłe. Wpływ na wynik banku miały odpisy na złe kredyty. Analitycy zastanawiają się, kiedy Citi będzie w stanie znów pokazywać zyski. Rezultaty Citigruop wyglądają źle w porównaniu z konkurentami. Inny amerykański bank Goldman Sachs, który też wczoraj podał wyniki kwartalne, miał zysk netto w wysokości 3,19 mld dol. Jest to trzy razy więcej niż w trzecim kwartale zeszłego roku. Analitycy spodziewali się gorszych rezultatów. We wtorek również lepsze od oczekiwanych wyniki podał JP Morgan Chase & Co. Ten konkurent Citigroup i Goldman Sachs zyskał w trzecim kwartale 3,6 mld dol.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA