fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telewizja

Czerwony Elvis

Rzeczpospolita
Bohaterem dokumentu Leopolda Grüna jest jedna z największych międzynarodowych sław popkultury okresu zimnej wojny.
Dean Reed, kowboj z Colorado, piosenkarz, twarz spaghetti westernów. Był przyjacielem Salvadora Allende i Jasera Arafata, ostro protestował przeciwko wojnie w Wietnamie i polityce USA. Jako pierwszy muzyk ze Stanów odbył tournée po Związku Radzieckim i z radością pozował do zdjęć w Libanie z kałasznikowem w ręce. Do NRD przeprowadził się w 1972 roku i tam założył rodzinę. Dla wielu Rosjan, mieszkańców Chile i enerdowskiej młodzieży był jedynym prawym człowiekiem, rozjaśniającym smutne czasy.
Kochano go i podziwiano, a on odwzajemniał tę miłość niewyczerpaną energią i zaangażowaniem w sprawy świata. Ale kolejne nieudane związki z kobietami i stagnacja, jaka ogarnęła jego twórczość, odbiły się mocno na jego życiu. Leopold Grün stworzył barwny, wielowymiarowy portret artysty, ukazując zarówno świetliste, jak i mroczne momenty. Wszystkie są bogato udokumentowane, bo bohater filmu pozostawił setki godzin amatorskich nagrań na taśmach ORWO.
„Czerwony Elvis” to pełna emocji opowieść o artyście-buntowniku, który znalazł się w pułapce między ideologią a naiwnością, sukcesem i życiową tragedią. 17.45 | Planete | piątek
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA