fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy zapłacą za złą sytuację budżetu

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Przedsiębiorcy domagają się natychmiastowej likwidacji obowiązkuodprowadzania podwójnej zaliczki na podatek dochodowy w grudniu. Rządproponuje likwidację, ale za dwa lata
Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy, która odsuwa o dwa lata wejście w życie przepisów likwidujących obowiązek zapłaty w grudniu podwójnej zaliczki na podatek dochodowy.
- Nowelizacja, przerzucając koszty pokrycia ubytków budżetowych spowodowanych spowolnieniem gospodarczym na podatników, nie jest właściwym krokiem - uważa ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich, Adam Ambrozik. - W związku z tym KPP stoi na stanowisku, że jak najszybciej należy zlikwidować obowiązek opłacania podwójnej zaliczki w grudniu - dodał.
Zdaniem przedsiębiorców nowelizacja, to działanie na ich szkodę, ponieważ proponowane zmiany zakładają odsuniecie w czasie wejścia w życie niektórych przepisów, korzystnych dla przedsiębiorców. Obecnie podatnik wpłaca ostatnią zaliczkę za rok podatkowy w wysokości zaliczki uiszczanej za listopad (albo odpowiednio za trzeci kwartał) do dnia 20 grudnia tego roku. Przyjęte, w mającej ulec nowelizacji ustawie zmiany, które miały wejść w życie 1 stycznia 2010 r., przesuwały termin wpłacania ostatniej zaliczki odpowiednio na podatek dochodowy od osób prawnych oraz podatek dochodowy od osób fizycznych do 20 dnia pierwszego miesiąca (lub kwartału) następnego roku podatkowego od faktycznie uzyskanego dochodu za grudzień(lub czwarty kwartał) roku poprzedniego.
Dzięki przesunięciu o dwa lata, terminu wejścia w życie uchwalonych przepisów, spodziewany ubytek dochodów budżetowych szacowany na 2 mld zł, będzie miał wpływ na budżet dopiero w roku 2012. Ambroziak uważa, że to właśnie podatnicy ponoszą negatywne skutki sytuacji na rynku, a każda preferencja w prawie podatkowym może przyczynić się do poprawy ich gospodarczego położenia, co z kolei pozwoli szybciej odzyskać naszej gospodarce dobrą kondycję.
Nieustannie zmieniane prawo podatkowe, a w szczególności odbieranie podatnikom zapisanych już w ustawie preferencji, powoduje powstanie stanu niepewności prawnej, który wyklucza możliwość długofalowego planowania działalności.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA