fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Rockowa siła w jazzie

Tymon Tymański Yass Ensemble
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Tymon Tymański Yass Ensemble zagrają jako druga gwiazda koncertu New Way Jazz. Twórca grupy zapowiada dynamiczny występ łączący jego własne kompozycje z utworami Lestera Bowiego
Tymański to muzyczny buntownik, pionier sceny yassowej, który na przełomie lat 80. i 90. – zakładając grupy Miłość i Kury – poszerzał definicję jazzu. Współpracował z Mikołajem Trzaską i Leszkiem Możdżerem, później równolegle z Tymański Yass Ensemble prowadził drugi zespół – rockowy Timon & The Transistors. Ma za sobą także występy z Lesterem Bowiem i Johnem Zornem.
– Nie zaliczam już siebie do młodej gwardii muzycznej. Jestem rockandrollowcem, który po latach wrócił do grania na kontrabasie – mówi Tymański „Rz”. – Chcę przypomnieć, że jazz to otwartość, kreatywność, a nie „kustoszowanie”.
W Polsce ta scena wciąż jest skostniała. Zostajemy w tyle za Europą, bo młodzi muzycy dochodzą do głosu z trudem. Ale jest ich coraz więcej, choćby Sławomir Jaskułke czy Marcin Masecki, który tworzy muzykę na światowym poziomie, bez kompleksów. Ci nowi ludzie łączą świetne wykształcenie klasyczne z młodzieńczością i innowacyjnością.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA