fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Kaczmarski na jazzowo

Fotorzepa
Jednym z najbardziej zaskakujących wydarzeń tegorocznego Jazz Jamboree będzie koncert „1999 – 2009 Jacek Kaczmarski na jazzowo”
Z perspektywy 20 lat wolności wspólne korzenie polskich muzyków jazzowych i Jacka Kaczmarskiego są coraz bardziej widoczne. Pierwsi, w okresie katakumbowym, w latach 50. grali amerykańską muzykę, bo była manifestacją wolności obyczajowej i politycznej. W końcu lat 70. i 80. uosabiała ją twórczość nieżyjącego już poety i gitarzysty. Wykonywana przez niego kompozycja „Mury” stała się hymnem „Solidarności” i antykomunistycznej opozycji. Protestsongi Kaczmarskiego krążyły po całej Polsce na pirackich taśmach. Były też nadawane przez Radio Wolna Europa w programie „Kwadrans Jacka Kaczmarskiego”.
Organizatorzy festiwalu Jazz Jamboree skojarzyli te dwa fakty.– Połączenie jazzu i muzyki niosącej przekaz filozoficzny staje się szczególnie ważne w obecnych czasach, gdy kultura masowa, pozbawiona większych wartości, dominuje na każdym kroku. Praktycznie bez alternatywy. Dotarcie do młodzieży jest niezbędne, jeśli chcemy przekazać dziedzictwo tych, którzy żyli w innych, trudniejszych czasach – powiedział Krzysztof Sadowski, prezes PSJ. – W dorobku barda „Solidarności” znajduje się wiele utworów, które przedstawione w oryginalnych aranżacjach mogą nabrać nowego znaczenia. Podobnie było z twórczością Krzysztofa Komedy. W programie koncertu znajdą się przede wszystkim najważniejsze i najsłynniejsze utwory Kaczmarskiego, jak „Obława”, „Mury”, „Nasza klasa”, „Źródło”, „Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego”, „Szturm”.Wykonawcami będą m.in. Anna Serafińska, Maria Sadowska i Janusz Szrom. Poza tym do koncertu zaproszeni zostaną uzdolnieni laureaci konkursów jazzowych.
Akompaniować będzie zespół jednego z najbardziej utytułowanych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia Pawła Tomaszewskiego, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach, laureata wielu konkursów, a – mimo młodego wieku – dojrzałego już kompozytora i aranżera. Wykona także własne interpretacje fortepianowe utworów Kaczmarskiego.Koncertowi będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna „...dwadzieścia lat po...”. —Jacek Cieślak 13 grudnia 20091989 – 2009 – Jacek Kaczmarski na JazzowoSala Palladium, godz. 20.00
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA