fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Emeryt – najlepszy konsument

Rzeczpospolita
Wśród wszystkich typów gospodarstw domowych na żywność w sklepach najwięcej wydają emeryci
Przeciętne wydatki emeryta (w przeliczeniu na osobę) to 278,7 zł miesięcznie. To więcej niż zamożniejsi pracujący na własny rachunek oraz pracujący na stanowiskach nierobotnicznych (po ok. 243 zł) – wynika z ostatnich badań budżetów gospodarstw domowych przeprowadzonych przez GUS.
– Można to tłumaczyć stylem życia prowadzonym przez osoby starsze – mówi prof. Tomasz Panek ze SGH. Nie pracują, rzadko wyjeżdżają czy korzystają z oferty kulturalnej czy rekreacyjnej. Inaczej mówiąc, większość czasu spędzają w domu i tam zaspokajają potrzeby żywnościowe – swoje i po części najbliższej rodziny. Wiesław Łagodziński, socjolog i rzecznik GUS, podkreśla, że te potrzeby żywnościowe są dodatkowo dosyć specyficzne. – Jedzenie w rodzinach emeryckich jest priorytetem. Na kolejnych miejscach jest zdrowie, mieszkanie i ubranie – wyjaśnia. Priorytet oznacza, że żywność musi być dobra, zdrowa i często jest kupowana na zapas. Do tego jeszcze trzeba dodać utrudniony dostęp do taniej oferty supermarketów czy sklepów dyskontowych.
Zdaniem Łagodzińskiego, 5-mln grupa emerytów wciąż jest niedoceniana przez rynek. – Producenci żywności kampanie reklamowe kierują głównie do osób młodszych i w średnim wieku, kończąc często na grupie do 50. roku życia – dodaje Barbara Lewicka, dyrektor badań sektora FMCG (produktów szybkozbywalnych) w firmie GfK Polonia. Jej zdaniem wynika to ze stereotypu, że emeryt to osoba z chudym portfelem, której brakuje praktycznie na wszystko. – Tymczasem osoby w wieku 50 – 65 lat wciąż są aktywnymi, świadomymi konsumentami – dodaje. [ramka][b]Na żywność wydajemy 22 proc. dochodów[/b] Przeciętne wydatki na jedzenie wynosiły w 2008 r. 231,14 zł, a dochody (po zapłaceniu podatków i składek) – 1045,5 zł. Największą część ze swoich budżetów na żywność wydają gospodarstwa domowe rencistów (ok. 30 proc.), rolników (25,6 proc.) i emerytów (25,4 proc.). ?[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA