fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Raka skóry można odziedziczyć

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Kremy z filtrem zmniejszają ryzyko nowotworu skóry, ale nie zawsze je eliminują. Bo skłonność do tej choroby można dostać w spadku po rodzicach
Wyniki dwóch przeprowadzonych niedawno badań nie pozostawiają wątpliwości. Rodzice lub rodzeństwo z wykrytym rakiem skóry oznaczają kłopoty, a więc i naszą wrodzoną skłonność do tego nowotworu. Analizy ryzyka opublikowało pismo „Journal of Investigative Dermatology”.
[srodtytul]Bliźnięta pod lupą[/srodtytul] Naukowcy już wcześniej zaobserwowali rodzinną skłonność do czerniaka, czyli złośliwego i często śmiertelnego nowotworu skóry. Jednak badaczom trudno było do tej pory oddzielić rolę genów od wpływu środowiska na rozwój tej choroby. Australijscy naukowcy znaleźli sposób na rozwikłanie tej zagadki.
Dr Sri N. Shekar z Uniwersytetu Queensland w Australii wziął pod lupę 125 par bliźniąt, spośród których przynajmniej u jednej osoby zdiagnozowano czerniaka. Okazało się, że u czterech z 27 par bliźniąt jednojajowych na chorobę tę cierpiało oboje rodzeństwa. Podobnie stało się u trzech spośród 98 par bliźniąt dwujajowych. Wynika z tego, że wśród bliźniąt jednojajowych ryzyko zachorowania na czerniaka rośnie aż 10-krotnie, jeśli na chorobę tę zapadło rodzeństwo. U bliźniąt dwujajowych ryzyko to w analogicznej sytuacji wzrasta dwukrotnie. A więc dane te sugerują, że za podatność na tę chorobę odpowiedzialne mogą być cechy dziedziczne. [srodtytul]Pomocne badania genetyczne[/srodtytul] Aby rozwiązać zagadkę dziedziczności czerniaka, dr Shehnaz K. Hussain z University of California w Los Angeles przeprowadziła podobne badania. Przeanalizowała szwedzką bazę danych na temat rodzin cierpiących na nowotwory, w której poszukiwała danych na temat rodzeństwa lub potomków pacjentów chorujących na raka skóry. Okazało się, że takie obciążone rodzinnie osoby są bardziej narażone nie tylko na typ czerniaka zdiagnozowanego u krewnych, ale i na inne typy tego nowotworu. Badania pokazały, że największe obciążenia dziedziczne występują u tych osób, u których zmiany nowotworowe pojawiają się głównie na częściach ciała wystawionych na działanie słońca. Naukowcy sugerują, że ta wiedza może pomóc we wczesnym wykrywaniu nowotworów skóry, a badania genetyczne mogłyby być pomóc w opracowaniu terapii tej choroby czy sposobu zapobiegania jej.
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA