fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

Udostępniamy konto i dodatkową kartę

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
[b]Jestem osobą schorowaną, jedyne moje źródło dochodu to emerytura w wysokości ok. 1800 zł miesięcznie. Rzadko mogę sama pójść do sklepu albo załatwić jakąś sprawę. Czy mogę na stałe upoważnić moją siostrzenicę, aby pobierała z mojego konta choćby drobne kwoty albo pieniądze na większe zakupy? Jak i gdzie to ewentualnie załatwić?[/b]
Nie tylko małżonka możemy upoważnić do dysponowania pieniędzmi zgromadzonymi na naszych kontach bankowych. Możemy też – jeśli regulaminy bankowe to przewidują – wyrobić innej osobie kartę kredytową, która pozwoli jej na pobieranie środków z naszego rachunku. Wszystkie związane z tym formalności załatwimy w naszym banku, bo takie opcje są w sektorze usług finansowych standardem. Przykładowo Getin Bank w swoim regulaminie przewiduje, że na wniosek posiadacza karty może być innej osobie fizycznej mającej ukończone co najmniej 13 lat wydana karta dodatkowa, która umożliwia korzystanie z konta w granicach przewidzianego przez bank limitu. Bank Pekao SA przewiduje natomiast, że posiadacze któregoś eurokonta mogą wyrobić kartę debetową dla innej osoby (tzw. użytkownika). Jest to równoznaczne z udzieleniem pełnomocnictwa do dokonywania w imieniu posiadacza i na jego rzecz operacji przy użyciu karty. Z upoważnieniem trzeba jednak być ostrożnym, bo bank zastrzega, że posiadacz rachunku ponosi odpowiedzialność finansową wobec niego za wszystkie operacje dokonane kartą użytkownika.
Szczegółowe zasady wyrażania zgody na korzystanie ze środków znajdujących się na naszym rachunku określa prawo bankowe, ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych, wydawane przez bank regulaminy oraz umowa o kartę kredytową. Nie wolno jednak „upoważniać” nikogo, dając mu naszą kartę wraz z numerem PIN.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA