fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Rynek leków szybko rośnie

Rzeczpospolita
Według danych IMS Health, hurtownie farmaceutyczne sprzedały we wrześniu do aptek leki za około 1,9 mld zł (liczone w cenach hurtowych netto). To o 26 proc. więcej niż w sierpniu i o niemal 8 proc. więcej niż przed rokiem
Zdaniem analityków IMS duży wzrost wartości rynku we wrześniu ma charakter sezonowy i jest typowy dla miesięcy powakacyjnych. Niemniej wysoka dynamika sprzedaży leków na rynku aptecznym utrzymuje się od początku roku. Po dziewięciu miesiącach obroty sięgnęły niemal 16 mld zł i były wyższe niż po trzech kwartałach 2008 r. o 9,8 proc.
Tomasz Rabantek, ekspert IMS HEALTH ocenia, że pomimo światowego kryzysu i jego wpływu na polską gospodarkę dynamika sprzedaży leków na rynku aptecznym w tym roku będzie wyższa od zeszłorocznej o prawie 0,5 punktu proc. Wartość rynku aptecznego liczona w cenach producenta netto w całym 2009 r. zwiększy się o 9,2 proc. w porównaniu do 2008 r. - Sytuacja ta powodowana jest stale zmieniającą się strukturą konsumpcji leków (przestawianie pacjentów na nowocześniejsze, droższe terapie) oraz ostatnimi zmianami na listach refundacyjnych, wprowadzającymi nowoczesne leki - zaznacza Rabantek.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA