fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Przez Unię bez bramek na autostradach

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Komisja Europejska chce by za trzy lata obowiązywał w całej Unii wspólny system elektronicznych opłat za autostrady
Nowy system ma pozwolić na łatwe uiszczanie opłat za korzystanie z dróg na terenie wszystkich krajów Wspólnoty. W samochodzie zakupionym w dowolnym kraju UE będzie zainstalowane urządzenie potwierdzające opłacenie abonamentu
Obecnie elektroniczny system poboru opłat obowiązuje w niektórych krajach UE, systemy nie we wszystkich są ze sobą kompatybilne. Przykładowo, by przejechać z Danii do Portugalii, należałoby zainstalować pięć różnych urządzeń i na każde podpisać osobną umowę z poszczególnymi zarządcami dróg. Alternatywą jest np. uiszczenie opłat na bramkach.
Europejska usługa opłaty elektronicznej ma być dostępna za trzy lata dla wszystkich samochodów o masie powyżej 3,5 tony lub przewożących ponad 9 osób łącznie z kierowcą. Dla pozostałych — za pięć lat. — W Polsce elektroniczny system poboru opłat ruszy 1 lipca 2011 roku — mówi Marcin Hadaj, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. — Do końca tego roku ogłosimy przetarg na wykonawcę systemu, tak by w drugim kwartale 2010 rok podpisać umowę — dodaje. W grę wchodzą dwie technologie poboru opłat - jedna śledząca pojazd za pomocą satelitów na zasadzie GPS i sprawdzająca opłaty poprzez czujnik mikrofalowy w bramce.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA