fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Praca, emerytury, renty

Za wcześnie na emerytury z rezerwy

Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier
Pieniędzy na wypłaty trzeba szukać w zrównaniu wieku emerytalnego i reformie ubezpieczeń rolników
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej na 2010 r. przewiduje dopłatę do przyszłorocznych emerytur ze środków Funduszu Rezerwy Demograficznej. Fundusz ten został utworzony, aby zgromadzić środki na uzupełnianie niedoborów funduszu emerytalnego wynikających z przyczyn demograficznych.
Rzecznika praw obywatelskich niepokoi, że rząd zamierza sięgnąć do rezerwy już w przyszłym roku. Wystąpił w tej sprawie do premiera. Szacuje się, że po 2020 r. na wypłatę emerytur może zabraknąć ponad 40 mld zł rocznie, a w 2025 r. – ponad 60 mld zł. Dziś na jednego emeryta przypada czterech pracujących, w 2030 r. będzie ich już tylko dwóch, w 2050 r. na 15 mln pracujących będzie aż 11 mln osób na emeryturze lub rencie. Konieczne jest więc zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Rzecznik złożył w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 63/07, jeszcze nierozpatrzony). Jego zdaniem nie ma argumentów, aby różnicować wiek przechodzenia na emeryturę ze względu na płeć.
Uważa też, że w najbliższym czasie trzeba przeprowadzić reformę systemu ubezpieczenia społecznego rolników. Rzecznik składał [b]wniosek do TK (sygn. akt K 58/07, również nierozpatrzony)[/b] o stwierdzenie niekonstytucyjności zobowiązania państwa do finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników bez względu na ich dochód. W przyszłym roku zostaną na to przekazane z budżetu ponad 2 mld zł .
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA