fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Udany kwartał dla maklerów

To także zasługa Skarbu Państwa. Rząd sprzedawał ostatnio akcje spółek notowanych na GPW (Kęty, BPH, Pekao, BZ WBK). ?
Rzeczpospolita
Duża aktywność inwestorów może zwiększyć zyski brokerów. Liderem obrotów pozostał DM Banku Handlowego
W trzecim kwartale 2009 r. obroty na giełdzie były o 15,3 mld zł wyższe niż kwartał wcześniej i wyniosły 100,1 mld zł. Przedstawiciele domów maklerskich potwierdzają więc, że ich wpływy z prowizji mogą wzrosnąć, a wyniki tej branży w pierwszym półroczu tego roku były o 29 proc. gorsze niż w pierwszych sześciu miesiącach 2008 r.
Dzięki dużym transakcjom pakietowym Dom Maklerski Banku Handlowego we wrześniu okazał się najbardziej aktywnym brokerem pod względem obrotów akcjami i prawami do akcji na GPW. Jego klienci zrealizowali zlecenia opiewające na 4,03 mld zł (niespełna 11,8 proc. rynku). Z tego „pakietówki”, czyli wymiana papierów w obrocie pozasesyjnym, stanowiły 840 mln zł. Jednak czołówka najaktywniejszych brokerów nie zmieniła się w porównaniu z sierpniem. Podobne, choć nieco niższe, były też łączne obroty na GPW – sięgnęły 34,4 mld zł wobec 35,9 mld zł przed miesiącem. Drugie miejsce po DM BH (pierwsze, jeżeli pominąć transakcje pakietowe) zajął DM BZ WBK z obrotami 3,65 mld zł (10,6 proc. udziału w rynku). Na trzecim miejscu uplasował się ING Securities (odpowiednio 3,43 mld zł i 10,1 proc.).
Z danych o obrotach wynika, że sporą poprawę w porównaniu z sierpniem zanotował Raiffeisen Centrobank (wzrost o 152 proc., do 563,7 mln zł) oraz KBC Securities (o 64 proc., do 2,29 mld zł). W przypadku pierwszego brokera zdecydowały o tym transakcje z jednego dnia – prawdopodobnie rozliczenie produktów strukturyzowanych. – Wzrost obrotów to zasługa inwestorów instytucjonalnych – mówi Dariusz Stasiak, dyrektor wykonawczy KBC Securities. Liderem handlu kontraktami terminowymi pozostał Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska (22,9 proc. rynku). Sporą liczbę transakcji pakietowych na rynku terminowym (obroty 51,3 tys. sztuk) przeprowadził Erste Securities – co przypuszczalnie wynika z rolowania zapadających we wrześniu pozycji na nowe serie. Wolumen obrotu na całym rynku terminowym sięgnął 10,5 mln sztuk, co było trzecim najlepszym wynikiem w historii Giełdy Papierów Wartościowych. [ramka][srodtytul]Dom Maklerski BZ WBK odbudowuje zespół[/srodtytul] Broker na początku września został silnie osłabiony. Z pracy odeszło trzech maklerów obsługujących instytucje finansowe. Z zespołu odeszli też szef działu analiz Marek Juraś i Ryszard Czerwiński, wiceprezes DM odpowiedzialny m.in. za bankowość inwestycyjną. Z informacji „Rz” wynika, że w wyniku zmian kadrowych obroty części instytucjonalnej DM BZ WBK spadły we wrześniu w porównaniu z sierpniem o 40 proc. – Mniejsza liczba maklerów spowodowała, że wynik części instytucjonalnej był gorszy. Ale został zrekompensowany z nadwyżką przez drobnych inwestorów – mówi Mariusz Sadłocha, prezes DM BZ WBK. Od początku miesiąca do zespołu maklerów dołączył Kamil Cisło z PKO BP, a dwóch kolejnych maklerów zacznie pracę w listopadzie. – Wszyscy mają doświadczenie na rynku – dodaje Sadłocha. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku nowego szefa działu analiz. Jedynym kandydatem z wewnątrz DM BZ WBK jest Tomasz Kaczmarek, który kieruje pracami analityków obsługujących klientów detalicznych. Miejsce Czerwińskiego zajął Filip Paszke, dotychczas szef warszawskiego zespołu maklerów. Został też nowym członkiem zarządu DM BZ WBK. —w.i.[/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA