fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Kto jest odpowiedzialny za to skandaliczne marnotrawstwo

Dwór Model (mazowieckie). Tu była spółdzielnia rolnicza
Fotorzepa, Maciej Rydel MR Maciej Rydel
Normalny młody obywatel demokratycznego państwa wyjdzie zadziwiony, jeśli nie wstrząśnięty, z wystawy fotografii Macieja Rydla „Dwór – polska tożsamość”
Dlaczego tych domów nie oddano właścicielom? W większości były parterowe, na ludzką miarę. Z wielu zostały tylko ściany. Dlaczego lokalne władze, gminy i ministerstwa – Skarbu, Kultury czy Rolnictwa (majątki po dawnych PGR podlegają dziś często Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa) – pozwoliły, by tak wiele zabytków architektury popadło w ruinę? Kto jest odpowiedzialny za to skandaliczne marnotrawstwo? Dlaczego dotychczasowe rządy zaniechały (obecny też nie ma żadnego programu) ratowania polskich dworów – dziedzictwa narodowego?
Wystawa prezentowana jest w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego. Składa się z 70 fotografii, dziesięciu akwareli, 100 książek i dokumentów. Ta opowieść w czasie przeszłym kłuje w oczy młodych studentów. Szczególnie, że dziś każdy Polak wie, jak trudno zbudować sobie dom. Zdjęcia dworów z różnych okresów (od lat 70. XX wieku), a także akwarele (często obiektów już nieistniejących) największego dokumentalisty polskiej architektury dworkowej przedstawiają skutki zaniechania reprywatyzacji i pozostawiają otwarte pytanie o przyczyny unicestwienia tych szczególnie charakterystycznych dla polskiego pejzażu budowli – należących do obywateli ziemskich, a rozsianych po całym kraju. To pytanie jest jak wyrzut.
Jednak na otarcie łez Maciej Rydel pokazuje też szczęśliwe wyjątki. Dwory odrestaurowane, odzyskane, takie, które znalazły troskliwych opiekunów. Jest ich dziś w Polsce w dobrym stanie ok. 160. Przed wojną było 16 000 (razem z posiadłościami na Kresach). Dziś można obejrzeć je na obrazkach. Wielka szkoda, że już nie w naturze. Dzięki autorowi zdjęć chociaż tyle. [i]Wystawa pod patronatem „Rz” w Bibliotece Uniwersytetu Gdańskiego zainaugurowała obchody 40-lecia uczelni. Otwarta do 30. 11. [/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA